Evde Yoğurt Yapımı – Yoğurt Nasıl Yapılır?

Dilek Özadam - 131 Yorum

Bebekler yoğurt yemeye hazır olduklarında her anne evde yoğurt mayalamayı deniyor. Bir kısmımız bir kaç denemeden sonra vazgeçiyor.

Sürekli süt alınıp yoğurt mayalanan bir evde büyümeme rağmen yoğurdun nasıl yapıldığına dikkat etmemiştim. Bende bir çoğunuz gibi internetteki yoğurt tarifleri ile denemeler yaptım. Ancak sulu bir muhallebi kıvamından öteye geçemedim.

Ben yoğurt mayalamak için açık süt alıyorum. Bir kaç ineği olan temiz ve ineklerini doğal şekilde besleyen bir sütçü buldum. Her hafta kendim gidip sütümü alıyorum ve kaynatarak kullanıyorum.

Bir çok anne açık süt konusunda hassas. Sanki bizler bu sütlerle büyümemişiz gibi. Oysaki kutu sütlerin üretimi sırasında daha çok süt almak için suni yemler kullanılıyor ve ineklerin bir çoğu hareketsiz bir ortamda yaşıyor. Bu suni yemlere konan katkı maddeleri ile antibiyotikler süte geçiyor. Ayrıca suni yemlerde genetiği değiştirilmiş bazı ürünlerde kullanılıyor. Biz kendimiz bebeğimizi emzirirken her yediğimize nasıl dikkat ediyorsak aynı şekilde ona verdiğimiz her yiyeceğin kaynağını da iyice araştırmalıyız.

Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt yapılışında önemli nokta sütün sıcaklığı. Süte parmağınızı sokup yediye kadar sayın, eliniz sütün sıcaklığına dayanacak bir ısıda olmalı. Sütün çok ılık olması yoğurdun mayalanmasını engelliyor.

Küçük bir kasede bir çay kaşığı yoğurdu ılık süt ile iyice ezerek hazırlamış olduğunuz bir litre ılık süte katın ve karıştırın. Etrafını sıcaklığını muhafaza etmesini sağlayacak kalın bir örtü ile sarın, bir sofra bezine sarıp üzerine bir mont gibi bir şeylerde örtebilirsiniz. Beş altı saat sonra açın ve buzdolabına koyun. Açtıktan sonra yoğurdu fazla sarsmadan buzdolabına koyun ve bir süre buzdolabında tutun. Ben genelde yoğurdu akşam üzeri mayalıyorum gece açıp dolaba koyuyorum.Sabaha kadar dolapta bekleyince daha güzel oluyor.

Yorumlar

  1. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

    Sevgili Sewil, kutu sütlerlede oluyor ancak daha fazla maya kullanmak gerek, birde kıvamı bazen macun gibi oluyor.

Paylaş

*

css.php