Sütüm Bebeğime Yetiyor mu?

Dilek Özadam - 2 Yorum

Bebeğinizi anne sütü ile besliyorsunuz ancak hala emin değilsiniz, sütünüz bebeğinize yarıyor mu ya da bebeğiniz yeterince beslenemiyor. Bu kuşkuları hepimiz yaşadık, özellikle ilk anne olduğumuz zamanlarda. Ben sürekli oğlumu tartıyordum. çok fazla takıntı haline gelebiliyor. Peki bebeğinizin iyi beslenip beslenmediğinden nasıl emin olabilirsiniz. Elbette ki kilo alması bunun bir göstergesi. Ama bunun dışında aşağıdakilerde bebeğinize sütünüzün yaradığını gösterir.

 • Bebeğiniz düzenli olarak emiyor. Anne sütü 1,5 – 2 saatte bebek tarafından sindirilir. Bu yüzden emzirilen bebekler formül mama ile beslenenlere göre daha çabuk acıkır.Bebek
 • Bebeğiniz aniden emme süresini arttırdı. Daha önceye göre daha uzun süre emmek istiyor. Bu bebeğinizin büyüdüğünün bir işaretidir. Ve iyi birşeydir. Çünkü büyüyen bebeğiniz ile birlikte anne sütünüz de çoğalır. Bu dönemde bebeğiniz çok emiyor ve doymuyor endişesine kapılıp bebeğinize destek ürünler ( mama, meyve suyu) vermemelisiniz. Bu durumda bebeğiniz çabuk doyacağı için az emer bu da sütünüzün azalmasına neden olur.
 • Bebeğiniz sık sık emmek istiyor ve özellikle akşam üzeri çok daha fazla huysuzlanıyor.
 • Bebeğiniz büyüdükçe emmeyi iyice öğrenir ve daha kısa sürede çok daha fazla sütü çeker. Bu durumda bebek kısa süre memede kalır ve hızlı doyar.
 • Artık göğsünüzden süt sızıntısı hiç olmuyor ya da çok az miktarda sızıntı oluyor.
 • Göğsünüz daha önceki aylara göre yumuşak görünüyor. Bu normal bir durum, sütünüz bebeğinizin ihtiyaç duyduğu miktarda üretilir.
 • Pompaladığınız yada elinizle göğsünüzü sıktığınız zaman çok az yada hiç anne sütü gelmiyor. Pompalama sonucu elde ettiğiniz süt miktarı gerçekte sizin ürettiğiniz anne sütü miktarını göstermez.Hiçbir pompa bebeğiniz kadar etkili olarak sütünüzü sağmaz. Anne sütü sağma makinesinin kalitesine ve sağan kişiye bağlı olarak süt miktarı değişir.

Yorumlar

 1. benim kızım 63 günlük kilosu ne kadar olmalı çok zayıf diye düşünüyorum

 2. nesrin dedi ki:

  “Artık göğsünüzden süt sızıntısı hiç olmuyor ya da çok az miktarda sızıntı oluyor.” bu ifade beni çok rahatlattı.bu belirti, sütümün azaldığına işaret diye düşünüyordum.teşekkür ederim.sitenizle yeni tanıştım.kızım dördüncü ayının içinde ve ek gıdaya geçmeden siteyi keşfetmem harika oldu.tecrübelerinizden faydalanacağım.

Paylaş

*

css.php