Bebeklerimiz İçin Neden Organik Ürünler Kullanmalıyız?

Dilek Özadam - Yorum yapın

sebzelerTariflerimde organik un, organik yumurta vs belirtmesemde onları hazırlarken elden geldiğince organik malzemeler kullanıyorum. Daha önce yazmıştım neden ve  niçinlerini, ancak zamanla eskide kaldı yazılanlar ve oldukça eksikleri olan bir yazıydı. Bu nedenle yeniden bu konuya  dikkat çekmek iyi olur diye düşündüm.

Oğlumuz doğduktan sonra her anne baba gibi bizde onun için en iyi neler yapabiliriz, nelere dikkat etmeliyiz diye araştırırken karşılaştık organik yiyeceklerle. Öğrendik ki bir bebeğin ilk üç yılı onun gelecekteki sağlığının temellerinin atıldığı dönemmiş. Bundan yola çıkarak organik yiyeceklere yöneldik. O günden beride hayatımızın önemli bir parçası hatta vazgeçilmezi oldu. İlk başlarda ulaşmak çok zordu organik ürünlere şimdi biraz daha kolay.

6 aydır Alanya’da yaşıyorum, burada ki pazarlar köylünün bol olduğu pazarlardan, hani köylü kadınların küçük sepetlerde ya da küçük tezgahlarda satış yaptığı cinsten. Bu durum beni memnun ediyordu ta ki bu teyzelerin bir kısmının yertiştirici değil de satıcı olduğunu öğrenene kadar. Onlarda halden alıp satarmış meğer. Tek tek sorar oldum sen mi yetişriyorsun diye. Bununla kalsa iyi portakal alıyordum yaşlı bir teyzeden yanımdaki bayan sordu kurt varmı bunlarda diye teyzem ne dese “yok kızım yok 20 günde bir ilaç basıyom ben onlara” . Düşünün köylü teyzem bu kadar rahatlıkla ilaç kullanırken daha büyük üreticiler büyük tarlalarında neler kullanıyordur.

Dünyada tarımda kullanılan 450 farklı çeşit kimyasal ilaç varmış ve bunların bir çoğuda yıkamayla sebze ve meyvelerden çıkartılamıyormuş. Sürekli gıdalardaki ilaç ve hormonların ne kadar zararlı olduğu ile ilgili haberler çıkıyor, hormonlu tavuklar sahte ballar kime güveneceğimizi şaşırır olduk. Ben kendi ailem için organik ürünler kullanmaya çalışıyorum ve herkeside teşvik etmeye gayret ediyorum. Burada organik sebze ve meyveye ulaşamıyorum ama onun dışındaki bütün malzemeleri kuru gıdaları organik kullanmaya özen gösteriyorum.

Neden Organik Tarımı Tercih Etmeliyiz?

– Gelecek nesilleri korumak,

– Kimyasalların insanlar, çevre ve hayvanlar üzerindeki olumsuz etkilerinden korunmak,

– Toprak verimliliğini ekolojik koşulları göz önüne alarak doğal yollarla uzun dönem için sağlamak,

– Toprak ve genetik kaynak erozyonunu önlemek,

– Su miktar ve kalitesini korumak,

– Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak ve enerji tasarrufu yapmak,

– Üretici ve tarımsal işletmelerde çalışan insanların sağlığını korumak,

– Küçük çiftçilerin güvenliğini üretim döngüsü veya gelir düzeylerini arttırarak sağlamak,

– Ekonomiyi desteklemek,

– Sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek.

Gördüğünüz gibi organik tarım hem insan sağlığına olumlu etki yaparken tüm çevre içinde çok büyük yarar sağlamakta.Açıkçası organik tarımın esası toprağa, yaşama saygıya dayanmakta. Organik tarım ile ilgili internette birçok kaynağa ulaşmak mümkün ben size zaman ayırıp buradaki yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Sağlık helede bebeklerimizin sağlığını ilgilendiren konular şakaya gelmez, çok daha duyarlı olmalıyız. Organik ürünler gelişen pazar ile birlikte eskiye göre daha uygun fiyata sahip, üstelik bebeğinizin ilk bir yılında ona ayrı yemek pişirdiğiniz için bütçenizi pek sarsmaz çünkü bebekler çok az tüketirler. 1 yılın sonunda isterseniz tüm ailecek organik ürünlere geçiş yapabilirsiniz.

 

Paylaş

*

css.php