Bebeğimize Organik Ürünler Yedirelim

Dilek Özadam - 14 Yorum

Günümüzde en çok konuşulan konulardan biriside yediklerimizin ne kadar sağlıklı olduğu. Hergün bu konu ile ilgili bir habere rastlamak mümkün. Bu haberleri izledikçe tedirgin olmamak elde değil. Yediğimiz sebze ve meyvelerin üretiminde kullanılan hormonların, ilaçların, yapay gübrelerin zararları insanı düşündürüyor.

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi birde daha iyi ürün elde etme hırsı ile tohumların genetiği değiştiriliyor. Uzmanlar bu tohumlardan üretilen sebze ve meyvererin insan sağlığına yaptığı zararlı etkiyi tam olarak bilemiyorlar.

Bizler bu yiyecekleri tüketirken çok dikkat etmiyoruz. Ancak bir bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesi için 3 yıla ihtiyaç var. Bu nedenle yavrularımızın yedikleri yiyecekleri seçerken çok dikkatli olmalıyız.

Peki ne yapabiliriz? Cevap aslında çok basit, organik tarımla üretilen organik ürünler satın alabilirsiniz. Çevrenizdeki özellikle büyük marketlerden organik ürünler getirmelerini isteyin. Sonuçta bu bir arz talep meselesi.

Organik Tarım Nedir?

Organik tarım üretiminde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı üretim biçimidir. Organik tarımın amacı toprak, su ve havayı kirletmeden çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumaktır.

Organik ürünlere Nasıl Ulaşabilirsiniz?

İstanbul’da yaşıyorsanız her cumartesi günü, Feriköy’de kurulan ekolojik pazara gelebilirsiniz bizim gibi. Ben bütün meyve ve sebzelerimi, peynirimi, yumurtamı, kuru baklagillerin hepsini pazardan alıyorum. Her şeyi dokunarak, koklayarak ve tadına bakarak kendim seçiyorum. Pazar dışında da organik gıdalara ulaşabileceğiniz yerler var. Bazı büyük marketlerde organik ürün reyonları var. Birde sadece organik ürün satan dükkanlar var. Buğday dergisinin web sitesinde ekolojik ürünler satan bir çok yerin adresini bulabilirsiniz. Aynı zamanda ePazaryeri’nden bazı ürünleri online alışverişle almakta mümkün.

Organik Ürünlerin Fiyatları

Eğer semt pazarı yerine büyük marketlerden alışveriş yapıyorsanız, arada büyük bir uçurum yok. Ben ilk başlarda sadece bebeğim için alışveriş yapıyordum,şimdi herşeyi oradan alıyorum.Sağlıklı ve güvenilir yiyecekler yediğinizi bilmek aradaki fiyat farkından daha önemli.

Yorumlar

  1. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

    sevgili fulden can

    blendırla ezmekten vaz geç,çatalla ezerek yedir ya da elinle ezip ağzına ver,ayrıca önüne küçük yumuşak sebze ve meyve parçaları koy yesin

  2. fulden can dedi ki:

    bebğim 18 aylık pütürlü yiyemiyor çiğnemsini bilmiyor ne yapmalıyım daha ne kadar sürebilir

  3. bebelacin urunleri organik degil ama kontrollu tarimmis

  4. ayse hanım slmlar..yurtdışından getirebilme imkanım yok malesef..bende milupanın alıyorum artık..ama arada çeşit olsun diye bebelac ve ülker hero baby de alıyorum..onlarda marka..genellikle evde yapıyorum yemeklerini ama yemek yapamadığım durumlarda yediriyorum kavanoz mamalarını..sevgiler..

Paylaş

*

css.php