Organik Ürünler Daha Ucuz !

Dilek Özadam - Yorum yapın

Yanlış bir başlıuzum-1k değil, her ne kadar birçok kişi organik ürünlerin pahalı olduğundan şikayet etse de aslında uzun vadede organik ürünler pahalı değiller. Sağlıklı gıdaya verilen para sizi hastalıktan, hastane ve ilaç parasından uzak tutuyor.

Benim için gıda ürünlerinde kalite ve güvence çok önemlidir. Aldığım özellikle de bebeğime yedirdiğim yiyeceklerin en iyi kalitede olmasına her anne gibi bende dikkat etmek isterim. Organik ürünler almaya çalışırım ve çevremede bu yönde tavsiyede bulunurum. i Etrafımdaki insanların çoğu organik ürünlerin çok pahalı olduğundan yakınırlar.

Pahalılık  göreceli bir kavram, mesela konvansiyonel tarım yöntemi ile üretilen bir sebze masanıza gelene kadar o kadar çok el değiştiriyor ki üretim fiyatı ile sizin aldığınız fiyat arasında büyük bir uçurum oluyor. 1 liraya üretilen bir elma 3 liraya satılırken, 2- 2,5 tl ye üretilen bir organik elma organik pazarlarda 4-5 liraya satılıyor. Birinde 3 katı fark varken diğerinde 2 katı fark oluşuyor.

Organilk ürünler neden daha maliyetli bir bakalım belki böylece çok pahalı derken aslında hakettikleri parayı ödediğimiz inancına sahip oluruz.patates-1

Organik tarım yoğun emek istiyor. Yaban otlar ilaç yerine elle yolunarak çapalanarak ortadan kaldırılıyor. Bu da makine yerine daha fazla işçi anlamına geliyor.

Organik tohumlar, ilaçlar , organik gübre ve organik yemler daha pahalı..

Organik ürünlerin sertifikalandırılması için yapılması gereken analizler ve sertifika bedelleri maliyetli.

Organik seracılıkta elde edilen ürün miktarı normal seracılığa göre daha az.

Üretici organik tarıma geçmeye karar verdiği andan itibaren toprağını tüm kimyasallardan arındırana kadar 3-10 yıl arası bir süre için verim kaybı yaşıyor. Hemen organik sebze ya da meyve üretimine geçemiyor.

Katma değerli ürünler olarakta adlandırılan salça, un, peynir, kuru meyve gibi ürünlerin de hem üretiminde hem işlenme sırasında çifte kontrol analiz maaliyeti ortaya çıkıyor.

Ne yazık ki organik ürünlere az talep oluşu, organik pazarların az olması maaliyeti etkiliyor. Bu nedenle depolama taşıma gibi bedeller artıyor.Konvansiyonel tarımla üretilen elma bir seferde toptan satılıp genelde depolarda bekletilerek tüketiciye sunuluyor. Oysa organik üretimde meyvenin uzun süre depolanması bozulmasına yani ürün kaybına neden oluyor. Üreticiler organik ürünleri organik olmayan ürünler ile aynı yerde depolayamıyorlar. nar-1Bu durumda az ürün için yapılan depolama maliyetini arttırıyor.

Bana göre organik ürünlere ödenen paraya değiyor. Eğer daha çok kişi organik ürünlere yönelirse talep artacağı için fiyatlarda düşecektir. Sadece organik pazarların olduğu bir gelecekte yaşamak dileğiyle.

 

Kaynak: 101 Soruda Organik Ürün Rehberi -National Geographic Türkiye

Paylaş

*

css.php