Mama ile Yoğurt Mayalama

Dilek Özadam - 1 Yorum

Annelerin bir kısmı bana mama ile nasıl yoğurt yapabileceklerini soruyorlar. Bazı doktorlar 1 yaşından önce inek sütü ile yapılan yoğurdu önermedikleri için yoğurdun mama ile mayalanması gerektiğini savunuyorlar. Ben kendim oğluma yoğurdu inek sütünden mayalayarak verdim , mama kullanmadım ve bebekte yoğurda başlamak için en iyi zamanın 8 ay civarı olduğuna inanıyorum.

Biraz araştırarak mama ile bebek yoğurdunun nasıl mayalanacağını buldum. Mama ile yoğurt yapmak prensipte normal yoğurt mayalama ile aynı.

İhtiyacınız olan 90 ml kaynatılmış su, 3 ölçek devam maması, 1 çay kaşığı yoğurt mayası. Yoğurdu mayalamak için kaynattığınız suyu ılıtın ve içine mamayı ilave edin. Suyun sıcaklığını kontrol etmek için elinizi kullanın. Parmağınızı suya batırınca 3 e kadar sayın elinizi yakmayan bir ısıda olması gerek. Bu mama karışımından bir miktar alarak yoğurdun içine ilave edin ve yoğurdu ezdirerek sulandırın. Yoğurdunuzu mamaya dökün şöyle bir karıştırın ve kımıldatmadan üzerini örterek ılık bir yerde 3-4 saat mayalanmaya bırakın. Az az mayalayarak 2 gün içinde tüketmeye çalışın.

 

Yorumlar

  1. Yoğurt yapmayı keci sütü ile yapın çünkü anne sütü n e en yakın olan şey. inek sütü 1yaşından önceki bebeklerde bağırsaklarda gizli kanama yapiyormus bilginize.

Paylaş

*

css.php