Kestaneli Meyve Püresi

Dilek Özadam - Yorum yapın

Geçenlerde kadın programlarının birinde beslenme uzmanı olan hanım kestaneli toplar yaptı. Kestane seven biri olarak bende eve gelince denemek için hemen kestanelerimi aldım. Bir güzel haşladım ve toplarımı hazırladım. Sonrasında da bunu bebeklere verebilirmiyiz, onlara uygun olurmu düşüncesi geldi aklıma (bebek yemekleri bloğum olduğunu hiç unutmuyorum ). Kestane topları bebeklerin yutamayacağı kadar katıydı, büyük olasılıkla boğazlarına yapışırdı. Neyse ki dolapta avokado, vardı bende onu kullanarak yeni bir meyve püresi ortaya çıkardım.

Bebeklere yemek hazırlarken önceden araştırmak gerekiyor, kullanılan malzemeler alerjenmidir ,hangi aya uygundur diye. Okuduklarımdan çıkardığım kestanenin çok faydalı bir tohum olduğu, içinde B1,B2 ve C vitaminleri ayrıca bol miktarda yağ ve protein var. Potasyum, fosfor, magnezyum, klor, sodyum, kalsiyum minarallerincede zengin bir tohum.

Kestanenin Faydaları: Vücuda kuvvet ve enerji verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Hastaların iyileşmelerini hızlandırır. Kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır. Karaciğere ve mideye de faydalıdır. İshali keser. Bir rivayette kestanenin bal ile karıştırılarak iştahsız çocuklara verilmesinin faydalı olacağı.

Bu kadar faydası olan kestaneyi kullanmamak olmaz, ancak kestane tohum sınıfına giren bir besin oladuğu için ( fındık , fıstık gibi ) özellikle alerji geçmişi olan bebeklerde alerjiye neden olabilir. Bu nedenle kestane için en iyi ay 8. ay ve yukarısı diye düşünüyorum.

Kestaneli Meyve Püresi
 
Hazırlama Süresi
Pişirme Süresi
Toplam Zaman
 
Tarif: Püreler
Servis: 1 Kişilik
Malzemeler
  • 4-5 adet haşlanmış kestane
  • 1 adet Medine hurması
  • Çeyrek olgun avokado
Tarif
  1. Hurmayı 10 dakika sıcak suda bekleterek yumuşatın.
  2. Bütün malzemeleri karıştırarak püre haline getirin.
  3. Pürenin kıvamı koyu olduysa bir miktar daha avokado ile yumuşatabilirsiniz.
  4. Afiyet olsun.

 

 

Paylaş

*

css.php