Kayısı ve Armut Püresi

Dilek Özadam - Yorum yapın

Buraya bebekler için yemek tarifleri yazarken basit olan pekçok tarifi görmezden geldiğimiz farkettim. Oysa ki bazen bu basit bebek yemekleri o an için can kurtarıcı olabiliyor. Yemek yemek istemeyen bir bebeğin severek yediği bir öğüne dönüşebiliyor.

Bu tarifte çok basit bir bebek püresi sadece kuru kayısı ve armut kullanılarak hazırlanıyor. Kuru kayısı potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir ve betakaroten açısından zengindir. Posalı ve lifli yapısı sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Kayısının faydaları saymakla bitmez, ben burada sadece gelişmekte olan bebek için önemli olan birkaç tanesini sıralamak istiyorum.

-Kemiklerin çok daha düzgün ve sağlam olmasında önemli rol oynar.

-Kan yapımını artırarak,kansızlığa engel olur.

-Dişlerin daha sağlam ve kuvvetli olmasında önemli rol oynar.

Eskiden sıcak bölgelerde çatıların üzerinde kurutulan meyveler pazarlarda satılırdı, şimdilerde ise bu zengin besinleri yemek hiç yememekten daha sağlıklı hale geldi. Çünkü birçok firma raf ömrünü uzatmak için bu ürünlere sülfür ve şeker ilave ediyor. Bu nedenle ya organik kuru kayısı tüketin ya da çok güvendiğiniz bir köylüden alın ( iyice araştırın )

Kuru kayısı ve armut püresinin tarifi çok basit. 2 adet kayısı ve 1 yarım armutu küp küp doğrayın. Küçük bir tencerede 2 yemek kaşığı su ile birlikte 4-5 dakika pişirin. Yumuşayan meyveleri püre haline getirip bebeğinize yedirin.

Paylaş

*

css.php