Bebeklerde Kabızlık

Dilek Özadam - Yorum yapın

Bebeklerde kabızlık son derece rahatsız edici olabiliyor,kabızlık belki de bebekten çok anneleri rahatsız eden bir durum. Biz anneler bebeğimiz ya da çocuğumuz 1 gün kakasını yapmasın hemen endişeleniriz ve isteriz ki illa kakasını yapsın. Halbuki bebekler hergün kaka yapacak diye bir zorunlıluk yokmuş. Bir bebek için normal olan hergün ya da haftada 1 defa kaka yapmak olabiliyormuş. Kısacası bu durunda bebekten bebeğe değişebiliyor. Bazı bebekler günde birkaç defa kaka yaparken bazıları ise haftada 1 defa ile yetinebiliyorlar. Bazen bebeğiniz kaka yaparken zorlanır, hatta ıkınmaktan kıpkırmızı olur, bu da size bebeğinizin kabız olduğunu düşündürür. Bu bile aslında normalmiş çünkü bebekler, özellikle yeni doğanlar  kaka yaparken hengi kasları kullanması gerektiğini bilmediklerinden ve kaka pozisyonunda oturup yerçekimi etkisinden de yararlanmadıklarından dolayı kaka yapmada zorlandıkları görüşü de yaygın.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık formul mama ile beslenenler göre daha az görülür. Bunun nedeni anne sütünde sindirime yararlı enzimlerin bulunmasıdır. Anne sütü alan bebeklerin daha az kaka yapmasıda normaldir, çünkü anne sütü bebek tarafından çok iyi sindirilir ve son damlasına kadar kullanılır. Genelde ek gıdalara başladıktan kısa bir süre sonra bebekte kabızlık görülebilir. Peki kabız bebek nasıl olur?

Kaka yapmadan önce bebeğiniz ağlıyor, rahatsızlık belirtileri gösteriyorsa

Bebeğinizin kakası çok sert ve bebeğiniz kakayı çıkarmakta çok zorluk çekiyorsa

Karnı sert ve iştahı az ise

Bu belirtilerin yanında haftada 3 defadan az kaka yapmış ise bebeğinizin kabız olması olasıdır. Bazen bebeğinizin kakası çok suludur , sadece su çıkarmıştır, bu onun ishal olduğunun işareti değil aksine kabız olabileceğinin göstergesidir. Çünkü bu sıvı haldeki kaka kolayca sert olan dışkının yanından geçerek dışarı çıkar.

Eğer bebeğiniz kabız ise sakın ona laksatif  denilen bağırsak temizleyici ilaçlar vermeyin. Bunun yerine bebeğinize elma suyu, armut suyu ve su karışımı, erik verebilirsiniz. Bebeklerde kabızlığın nedeni susuzluk olabilir, bu nedenle kaynatılıp soğutulmuş su vermeye çalışın. Pirinç yerine yulaf kullanın ve muzu bir süre için menüden çıkarın. Bebeğinizin karnına saat yönünde daire çizerek masaj yapın bu onu rahatlatır.  Bir diğer yöntemde bebeğinizi sırt üstü yatırarak ayaklarını bisiklet çevirir gibi çevirmek, böylece bebeğinizin karın kaslarını çalıştırmış olursunuz.

 

 

 

 

 

Paylaş

*

css.php