İrmikli Meyveli Bebek Muhallebisi

Dilek Özadam - 4 Yorum

Bebeklere bir yaşından önce süt verilmemesi gerektiğini artık herkes biliyor. Ancak bebekler için hazırlanan tariflerde süt ile karşılaşınca insanın kafası karışıyor. Bebeklere 1 yaşından önce içmeleri için süt verilmiyor ancak yemeklerine katma konusunda bir sakınca yok. Benim görüşüm su ve sütü eşit oranda karıştırarak bebeğe vermenin iyi olduğu yönünde.

Bu muhallebi tarifi sevgili Betül Ayaz dan gelmiş, umarım bebekleriniz severek yer.

İrmik ve Meyveli Bebek Muhallebisi
 
Hazırlama Süresi
Pişirme Süresi
Toplam Zaman
 
Tarif: Tatlı
Servis: 1 Kişilik
Malzemeler
 • Yarım su bardağı süt
 • 1 tatlı kaşığı irmik
 • 2 çorba kaşığı su
 • Yarım adet adet muz-armut-hurma (isteğe göre yumuşak bir meyve)
 • Nohut kadar tereyağ
Tarif
 1. Su karıştırılmış sütü irmik ve tereyağı ile kısık ateşte pişiriyoruz, ateşten aldıktan sonra tercihimize göre herhangi bir meyveyi parçalayıp blenderden geçiriyoruz.
 2. Meyve ile tatlanmış son derece besleyici bu muhallebiyi sabah kahvaltı olarak bebeklerimize yedirebiliriz.

Yorumlar

 1. Sevgili Nez, ben ekgıdaya meyve ve sebzelerle başlanmasından yanayım,bu durumda 1 ay sonra verebilirsin. Çünkü ek gıdaya herkes farklı zamanda başladığı için tam net olamıyorum.

 2. peki bu tarifi ne zaman vermeye başlamalıyım?

 3. Sevgili Fatma Alan , yazdıklarına katılmamak elde değil, ben kendi adıma o kutu sütlerdense hiç vermemeyi tercih edenlerdenim. Süt -hazır sütler kastım- ile ilgili yapılan o kadar çok araştırma var ki… süte kısaca kadavra besin deniyor anla artık yarardan çok zararı olduğu söyleniyor. Keşke eskiye dönebilse herşey

 4. fatma alan dedi ki:

  “Süt kullanmayın” propogandası hazır bebek mama endüstrisinin pazarlama taktiği bana göre. Lütfen söyler misiniz, hazır mamalar olmadan önceki zamanlarda -ki galiba binlerce yıl- anne sütü olmayan bebekler nasıl besleniyordu?? Özellikle altmışlı yıllarda da anne sütünün gereksizliği, memelerin sarkması ve babalarında beslenmeye ortak olması bahaneleriyle hazır mama pazarlaması yapılmış. Sonrasında anne sütünün yerini hiçbir şeyin tutamayacağı yönündeki açıklamalardan sonra anne sütüne saldırıyı bıraktılar ama bu sefer anne sütü sonrası ilk öncelikle kullanılan inek sütü ve ek besinleri hedef aldılar. O yüzden bu tip bilgilere hep ön yargılı bakarım. Özellikle inek sütüne alerjisi yoksa bebeğin neden kullanılmasın ki?! Son dönemlerde reklamlarda dikkatimi çeken bir şey var, benzer olarak. Bebeklerin ek besini günlük iki çay bardağı olacakmış, fazlasını istiyorsa devam sütü verilecekmiş:) Hazır mamalara insanlar endişeyle yaklaşınca adını değiştirdiler ve hala pazarlama taktiklerini hız kesmeden uyguluyorlar. Bebek fazlasını istiyorsa versin annesi ve hatta inek sütünü:)

Paylaş

*

css.php