Ev Yapımı Öksürük Şurubu

Dilek Özadam - Yorum yapın

Yaklaşık 1 haftadır oğlumda ara ara tutan özellikle de koşunca ve sabah uyandığında artan şiddetli bir öksürükle mücadele ediyoruz. Bu dönem içinde ateş yükselmesi ya da çok büyük bir halsizlik yaşamadık. 1-2 gün iştahımız azaldı daha çabuk yorulduk o kadar. Genel görünüşü iyiydi aslında ancak öksürük krizi geldiği zaman çok sarsılıyordu. Balgamını çıkarmaya çalışıyor ve bu da onu bayağı bir zorluyordu.Hatta bir seferinde öyle şiddetli öksürdü ki kustu ne yazık ki.

Bu süreçte oğluma bol su verdim ki balgamını çıkarabilsin, suyun ılık olmasına dikkat ettim. İki gün boyunca günde 1 bardak kekik çayı yapıp içirdim. Verdiğim sıvılar balgamının daha kolay çıkmasını sağladı.

C vitamini kullandım. Oğlum hapları rahatlıkla yutabiliyor bu nedenle Solgarın C vitamininden alıp 1000 mg lıktan günde 2 tane verdim.

Göğsüne vicks sürüp sıcak havlu ile kapattım. Bunu 2-3 gece uyguladım.

İnternette bulduğumuz bir öksürük şurubunu hazırlayıp saat başı 1 yemek kaşığı  içirdim.

Ev yapımı öksürük şurubu tarifi: 1 yaş ve üzeri için

1 bardak limon suyu

Yarım bardak saf zeytinyağ-organik tercih edin.

1,5 bardak organik bal

Hepsini bir tencereye alın ve ocakta ısıtın, ısıtın diyorum çünkü şurubu kaynatmamalısınız. Üzerinden dumanlar çıkmaya başlayınca hazır demektir. Şurubunuzu dinlendirin ve bir şişeye koyun ve soğutun.

Bütün bunları özellikle son 5-6 gündür yoğun olarak yapıyorum, tam olarak öksürüğümüz geçmemişti ta ki bu sabaha kadar. Dün gece oğlumun ayaklarının altına vicks sürdüm kalın bir tabaka şeklinde ve çorap giydirip yatırdım. Bu sabah ilk defa öksürmeden kalktı. Şu an okulda gün içinde nasıl olur bilmiyorum.

Bütün bu yöntemlerin hepsi beraber işe yaramış olabilir ya da sadece ayak altına sürdüğüm vicks sorunu halletmiştir. Bunlar benim uyguladığım ev yapımı doğal yöntemler, ilaç değiller. Tıbbi tedavi yöntemi sayılmasalarda işe yarar nitelikteler.

Genede geçmeyen şiddetli bir öksürük mevcutsa doktorunuza danışın.

 

Paylaş

*

css.php