Başarılı Emzirme İçin Öneriler

Dilek Özadam - 6 Yorum

Bebeğinizi iyi emzirebilmek için;

Kalabalığı Azaltın: Hastaneden eve döndüğünüzde en azından kendinizi rahat hissedene veya emzirme konusunda becerikli hale gelene kadar bebeğin beslenme saatlerinde bebeğinizle yalnız kalmaya çalışın. Etraftaki sesi mümkün olduğunca aza indirin.

Bir Değişiklik Yapın: Bebeğiniz biraz sakinleştiğinde bir değişiklik yapmanın zamanı gelmiştir. Temiz bir bez beslenme saatini daha rahat bir hale getirir ve hemen sonra bez değiştirme gereksinimini azaltır, hem bebeğiniz o sırada uykuya dalmışsa bir süre uyuması daha iyi olur. Ancak geceleri gerekmediği sürece bez değiştirmeyin.

Yıkama: Doğrudan ellerinizi kullanmıyor olsanız bile bebeğin öğünlerinden önce ellerinizi sabunla yıkamalısınız. Bebeğinizi emzirdiğiniz dönemde her öğünden önce yıkanmanız gerekmez; ama günde bir defa sabunsuz da olsa duş almanız iyi olur.

Rahat Bir Pozisyon Bulun: Kas ağrıları ve yaygın vücut ağrıları büyümekte olan bebeği taşıyan yeni anne-babalar için bir meslek hastalığı sayılabilir. Bebeği garip bir pozisyonda beslemek probleme eşlik eder. Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce sırtınıza veya bebeğin altında kalan kolunuzun altına yeterli destek sağlayarak konforunuzu arttırın.

Çığlık Atan Bebeği Sakinleştirin: Bağırıp çağıran bir bebek beslenme olayına konsantre olamaz ve sindirmeyi başaramaz. Yumuşak bir şarkı söylemeyi veya biraz sallamayı deneyin.

Temas Kurun: Bebeğinize ellerinizle, gözlerinizle ve sesinizle sarılın ve okşayın. Çünkü öğünler sadece bebeğinizin günlük besin ihtiyaçlarını değil aynı zamanda anne sevgisi ihtiyacını da  karşılar.

Geğirme Molası Verin: Meme değiştirirken bebeğinize düzenli geğirme molaları verin. Eğer bebek emzirmeyi vaktinden önce kesiyorsa yine geğirme molası verin; bebeğin minik karnını dolduran yemek değil gaz olabilir.

Yorumlar

 1. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

  Sevgili Sebnem, doktor ve sağlık ocağı niye farklı anlamadım, kilo alışı normal ise, kısaca her ay ortalama 500 gramlık bir artışı versa, karnı doyuyordur. Sık emzirmeye çalışmak en iyisi olur bence.

 2. sebnem dedi ki:

  merhaba bennim kızımda 4 aylık 6.800 kilosu emmio uyutarak emziriyorum sabahları hiç emmiyor kilosu bana iyi geldi doktoru bişi vermedi sağlık ocağı ek gıda dedi ama iyice bırakmasını sağlar die vemiyorum bişi sizce doğrumu yapıyorum

 3. deniz dedi ki:

  asla cicibebe verme pirinç unu ile mama yap su ile ondan iyi…….

 4. @Hatice: Hatice bebeğini en yakın sağlık ocağına götürürsen sana bir yol göstereceklerdir. Bebeğine ve sana güzel sağlıklı günler dilerim.

 5. Hatice dedi ki:

  merhaba bebegim emmiyo az emiyo açkalıyo bu nedenle cicibebe mama veriyorum bu kezde kabız oluyo ne yapmalıyım 4,5 aylık ve 6 kilo yardım ederseniz sevinirim.

 6. gamze özcan dedi ki:

  hepinize tesekürler

Paylaş

*

css.php