Bebek Doktoru Seçmek

Dilek Özadam - Yorum yapın

Hamile olduğunuzu anladığınız andan itibaren doktor serüveniniz başlar. Hamileliğiniz son aylarına doğru sizde iyi bir çocuk doktoru aramaya başlarsınız. Arkadaşlara sorulur, akrabalardan tavsiyeler alınır, sonunda iyi bir bebek doktoru bulduğunuzu umarak birinde karar kılınır.

Doktorunuza güvenmek, her aradığınızda ulaşmak, iyi bir iletişim kurmayı istemek en doğal hakkımız. Şanslıysanız aynı doktorla uzun yıllar devam edersiniz , ancak bazı durumlarda birkaç çocuk doktorunun kapısını çalmak zorunda kalabilirsiniz. Peki çocuk doktorunuzu seçerken nelere dikkat etmelisiniz ya da doktorunuzla iyi bir  iletişim kurabileceğinizi nasıl anlarsınız? Aşağıdaki ipuçları belki yardımcı olabilir.

  • Doktorunuzun son gelişmelerden haberdar olup olmadığı önemli. Çünkü herzaman yeni ilaçlar çıkıyor ve bunların yan etkileri konusunda bilgili olmalı.
  • Açık fikirli olsun, doğal ve tamamlayıcı tedavilere açık olsun. Doğal tedavi olmasa da sizin bu konudaki fikirlerinizi dinlemeye hevesli olsun.
  • Sizinle bir partner gibi çalışabilmeli. Sizin için değil sizinle birlikte karar versin.
  • Doktorunuzun sorunun kaynağını görebilecek büyük bir bakış açısına sahip olmasına dikkat edin. Çocuğu sadece bir astım vakası değil de büyüyen arkadaşları olan sosyal bir kişiliğe sahip bir birey olarak görsün.
  • Size saygı duyan ve sizin de bir kültür birikimi ve zekaya sahip olduğunuza inanan biri olsun.
  • Bebek doktorunuz sorduğunuz bir soruya dürüstçe bilmiyorum diyebilmeli.
  • Yaptığınız ilk görüşmede  bebeğinizi tanımak adına onun kişiliği ile ilgili  sorular soran biri olmalı.

Doktorunuza soru sormaktan, cevap vermesini ummaktan uatanmayın. Doktorunuzun önerdiği şey aklınıza yatnıyor ya da içinize sinmiyorsa ikinci bir fikir almaktan çekinmeyin.

Paylaş

*

css.php