Daha İyi Bir Bebek Uykusu İçin Tavsiyeler

Dilek Özadam - 3 Yorum

Bir bebeği uyutmaya çalışmak sanırım dünyanın en zor işlerinden birtanesi .Uykusuz bebek demek uykusuz anne demek ve uykusuz bebeği gün içinde avutmak daha da zor.  Bebeğinize uyuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz, bu konuda önerilen bir çok yöntem var . Geçenlerde bu konuda yazılmış güzel bir kitap elime geçti ve farkettim ki bilmeden de   olsa tavsiye edilen birçok yöntemi uygulamışım.

Büyük olasılıkla duymuşunuzdur en çok bilinen hatta önerilen yöntem bebeğinizi yatırın ve ağlarsa da almayın,  bırakın 1. gün 1-2 saat ağlayabilir ama sonra bu azalır ve bebeğiniz uyumayı öğrenir. SAÇMALIK.. Düşünün hiç bilmediğiniz bir yerde gecenin bir yarısı yalnız başınıza uyandınız ne hissedersiniz ?

Hepimiz geceleri uyanıyoruz ancak bebeklerden farklı olarak bizler uykuya tekrar kolayca dönüyoruz . Bebeklerin uyku düzeni  bebek büyüdükçe değişebilir ancak bebeğin gelişimi için iyi bir uyku uyuması şart. Bazı bebekler sürekli uyurlarken bazı anneler ise uykusuz bebeklerle mücadele etmek durumunda kalıyorlar . Bebeğinizi başka bebeklerle kıyaslamayın her bebek farklıdır unutmayın . Aşağıda bebeklerin uyku problemini  çözebilecek bazı öneriler var, bunları denemenizi öneririm ancak herşeyde olduğu gibi kararlı olmak  ve yöntemi devam ettirmek önemli.

 

Bebeğinizi uykuya hazırlayın

Bebeğinizin gün içinde iyi beslendiğinden emin olun , yatarken aç olmasın.

1 yaş ve üzeri bebeklere yatmaya yakın şekerli besin vermeyin.

Anne sütü ile besliyorsanız yediklerinizin gaz yapıca olmadığına emin olun ve 1 yaş üzeri bebekleri gün içinde daha çok emzirin.

Bebeğinizin yattığı ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edin.

Pamuklu terletmeyen pijamalar kullanın,  bebeğinizi çok sıkı örtmeyin .

 

Yatak zamanı rutini oluşturmak

Bu kısım çok önemli , oğlum 6 yaşında ve hala aynı rutini devam ettiriyoruz biz.

Bebeğinize yatma zamanının geldiğini öğretebilirsiniz , önemli kısım hergün bu  rutini tekrarlamak vazgeçmemek. Aşağıdakilerden size uygun olanları seçebilir ve bir rutin oluşturabilirsiniz .

Bebeğinize ılık banyo yaptırabilirsiniz ardından üşütmeden kısa bir masaj uygulayabilirsiniz.

Kitap okuma , şarkı söyleme CD çalma hafif müzik, emzirme ya da biberonla besleme..

Bebeğinize yatma zamanının geldiğini anlatan bir kelime öğretebilirsiniz , örneğin hadi ee ee zamanı , ya da  hadi nenniye gibi birşeyler olabilir

Bu uygulayacağınız yatmaya hazırlık kısmını mümkün olduğunca sakin bir ortamda yapmaya çalışın ve her gece taviz vermeden uygulayın. Dışarı bebeğinizin uyku zamanında çıkmayın ,hadi çıktınız eve geldiğinizde bebeğiniz uyanıksa bu rutini kısa da olsa tekrarlayın.Bütün bunları yaparak bebeğin biyolojik saatini ayarlamış oluyorsunuz tabi ki istisnalar olabilir ancak mümkün olduğunca uygulamaya çalışın.

Birçoğumuz denemişizdir bebeğimizi iyice yorup sonra uyutmayı, işe yaramıyor ne yazık ki. Bu yüzden bebeği geç yatırmamaya özen gösterin en geç 6:30_ 7:00 gibi uyku öncesi hazırlıklara başlayın artık hangi metodu kullanıyorsanız .Ayrıca erken uyuyan bebek erken uyanacak diye bir kural yok.

Bebeğinizin en iyi uyku zamanını bulmak

Bazı bebekler yukarıda belirttiğim saatten çok daha geç bir saatte yatağa giderler böyle bir bebeğe sahipseniz eğer bebeğinizi her gün 15 dakika daha erken uyutun,diyelim ki 7 gibi yatağa gitti ama hava aydınlık hala o zaman odasını karartın ve eğer uyanırsa tam uyanmadan tekrar uyutun.

Bebeklerin gündüz uykusu

Bebek Yaşı Gündüz Uykusu Sayısı Toplam Uyku Süresi
4 aylık bebek   Günde 3 kez      4-6 saat
6 aylık bebek       2      3-4 saat
9 aylık bebek       2      2,5-3 saat
12 aylık bebek     1 veya 2      1-2 saat
2 yaş       1      1-1,5 saat
3 yaş       1      1-1,5 saat
4 yaş       0       0

 

Yukarıdaki tablo ortalama rakamlar bebeğiniz bundan farklı değerlere sahip olabilir.  Gündüz uykusu bebeklerin gelişimi ve gece iyi bir uyku uyumaları için çok önemli. Bir saatten az olan gündüz uykusu bebeği daha çok huzursuz yapar bu yüzden bebeğinizin gündüz uykusunuda düzene sokmalısınız nasıl mı?

Bebeği gün içinde hergün aynı saatte yatırmak önemli bir gün saat 11 de diğer gün 3 te uyutmak doğru değil. Bebeğiniz 2 defa uyuyorsa biri öğleden önce 10 ya da 10 buçuk gibi diğeride öğleden sonra 2  ya da 2 buçuk bibi olabilir.Dikkat etmeniz gereken çok akşam üzerine kalmamak , mesela akşam üzeri 5 gibi uyutmamak. Gece olduğu gibi gündüz uykusundan öncede bir uyku rutini oluşturmak yararlı olabilir.

Bebeğinizi yatırdınız ama 20 dakika sonra uyandı yani kısa süreli kestirdi ve bunu hergün tekrar ediyor, ne yapabilirsiniz? Birkaç gün bebeğinizi takip edin diyelim ki hep yarım saat sonra uyanıyor, kendinize bir saat ayarlayın ve o uyanmadan 5 dakika önce yanına gidin, yanına yatabilirsiniz , piş pişleyebilirsiniz ya da emzirebilirsiniz artık nasıl uyutuyorsanız o yöntemi deneyin. Bir hafta sonra sonra daha uzun uyumaya başlayacaktır muhtamelen.

Bebeğiniz uyandığı zaman nelere dikkat etmelisiniz?

Bebekler uyandıklarında gece mi yoksa gündüz mü ayırt edemezler bu yüzden gece ve gündüz kavramını öğretebilirsiniz. Bebeğiniz gece uyandığı zaman ;

 • Bebekle yüksek sesle konuşmayın sadece şşş ya da gece artık gibi basit kelimeler kullanmaya çalışın.
 • Işığı açmayın gerekiyorsa bir gece lambası kullanın
 • Yavaş hareket etmeye ve ettirmeye çalışın
 • Kaliteli bir gece bezi kullanın ve gerekmedikçe değiştirmeyin, gerekli malzemeleri baş ucunuza koyun

Kısacası bebeğiniz uyandıysa uykusunu açabilecek şeyleri yapmaktan kaçının.

 

 

 

Yorumlar

 1. Bebegim surekli yarim saat sonra uyaniyor dediğiniz gibi yapmak istiyorum ama yarim saat sonra hic kipirdama olmadan aniden gozunu acip ağlamaya basliyor ne yapmaliyim

 2. Sevgili Emel, ‘ saatte bir uyumak istemesinin nedeni uykuyu tam alamamış olmasıdır. Günde 2 sefer uyku ve gece uykusu yapmalı. Bu düzeni oturtmeya çalışırsan iyi olur ilk başlada zorlanabilirsin ama zamanla alışacaktır. Uyku saatleri belirle ve o saatlerde uyut, dolaştır oyala o saate kadar, bünyesi zamanla alışacaktır. Aşağıdaki yazılar yardımcı olabilir.
  http://www.bebegimneyesin.com/bebek-uyutma-yontemleri/
  http://www.bebegimneyesin.com/bebeklerde-uyku/
  http://www.bebegimneyesin.com/bebek-uykusu/

 3. 7aylık bı oglum var 2 saatte bır uyumak ıstıyor ve uykusu 1 saat bıle surmuyor sureklı boyle gecelerıde benı yoruyor duzenlı bı uykuyu nasıl saglayabılırım

 4. ma sindivildan dedi ki:

  Merhaba benim 10 aylık bi oğlum var 78 cm 10kg eskiden tombuldu ama şimdi o kadar da değil eh tabi anneler her zaman daha da fazlasını istiyor kilosu normal mi ve ben internette yemeklerdee versem mi diye de kararsızım cnku bünyesi biraz hassas ve yeni dış patlatti ve en önemli sorunumuz UYKU geceleri cok sık uyanıyor dişe bağlıyorum zaten o kadar da düzenli bi uykusu yoktu baska daha neler yapabilirim lütfen yardımcı olun. TEŞEKKÜRLER

Paylaş

*

css.php