Bir Parmak Besin Tarifi -Tarçınlı Patates

Dilek Özadam - Yorum yapın

firinda-patatesBiz annelerin yaptığı hatalardan birisi de bebeklerimizin kendi kendilerini beslemesine izin vermemek. Duyar gibiyim bir bebek nasıl kendi yemek yer diye sorduğunuzu. Aslında kendi çocukluğumuzu düşününce elimizde bişeyleri  kemirerek büyüdük çoğumuz. Yapılan çalışmalar bebeklerin 8 aylık olduklarında benlik duygusunu kazanıp kendi kararlarını vermeye başladıklarını gösteriyor. Zaten bu dönemde bebekle anne arasındaki yemek mücadelesi başlıyor. Bu dönem parmak besinlere başlamak için ideal, parmak  yiyecekler ile ilgili daha önceki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Ben her zaman oğlumun kendi başına yemesi için onu teşvik ettim, önüne yiyebileceği meyve ve sebzeler koydum. Yemeği ağzına tıkan annelerden olmadım. Çok şükür oğlumda genelde severek yedi yemeklerini. Bebeğinizin kendi kendini nasıl beslediğini görünce şaşırabilirsiniz ve karnınında doymasını sağlamış olursunuz.

Bu tarif çok basit, patates yerine havuç ya da başka bir sebze kullanılabilir. Bebeğinize hazırlamış olduğunuz bebek yemeklerinde baharat kullanmaktan kaçınmayın. Tabi ki tuz ve biber hariç. Ben yemeklerine biraz kimyon katardım, kimyon iyi bir gaz giderici ve oğlumun sevmediği bazı tatları hissetmesinide  engellemiş oluyordum. Tarifte tatlı patates kullanılmış, bu patatesin içi balkabağı renginde kabuğu ise mor oluyor. Ben normtatli-patatesal bildiğimiz patates ile yaptım.

Bir adet küçük patatesi iyice yıkayıp elma dilimi şeklinde kestim, kabuklarını soymadım. Biraz tarçın ve biraz zeytinyağ ile karıştıp 200 derece fırında 15 dakika pişirdim.

Parmak yiyecekler adı üstünde olduğu gibi bebeğinizin parmakları ile tutup yiyebileceği boyutta olmalı. Bu nedenle bebeğinize vermeden önce küçük parçalar halinde kesmeyi unutmayın ve en önemlisi yanında olun.

Paylaş

*

css.php