Biberonla Bebek Besleme

Dilek Özadam - 107 Yorum

Bazı annelerimiz bebeklerini biberona alıştırmak istediklerini ancak bebeklerinin biberonu kabul etmediğini yazmışlardı.Ben bebeğimde hiç biberon kullanmadım ancak emmeyi bırakan bebekler için biberon kurtarıcı oluyor.Bu yazının bebklerini biberonla beslemek isteyen annelere yardımcı olacağını umuyorum.

Bebeği biberonla beslemeden önce yanağına elinizle ya da parmağınızla vurarak mama saatinin geldiğini ona anlatın.Bebek vurma yönüne dönecektir,biberonun ağzını bebeğin dudaklarının arasına yerleştirin.
Biberona biraz eğim vererek mamanın biberonun ağız kısmına tamamen doldurmasını sağlayın,böylece ağız kısmına hava dolmasını engellemiş olursunuz.Bebeğiniz emerken hava yutmamış olur ve bebekte gaz oluşmaz.
Yenidoğan bebek ilk günlerde fazla mama istemezse endişe etmeyin bu normaldir,biberonun yarısını emdikten sonra bebeğiniz uyursa doymuş demektir.Fakat az emip ağlıyorsa geğirme ihtiyacı duyuyor olabilir,bu durumda gazını çıkarın.
Biberondaki mamanın ağızlıktan akma hızının uygun olduğundan emin olun. Biberonu ters çevirip birkaç kez sallayın,süt dökülüyor veya fışkırıyorsa çok hızlı akıyor demektir,bir veya iki damla akıyorsa yavaş.Önce biraz süt fışkırıyor sonra damlıyorsa hızı uygun demektir.

Biberonun reddedilmesi:

Bebek büyüdükçe biberona alışması daha zor olur,bebeğiniz biberonu reddediyorsa aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.
Bebeğinizi aç olduğu zaman besleyin,aç bebek biberonu daha kolay kabul eder.
Bazı bebekler annelerinin memesi yerine biberon verilmesine karşı çıkarlar,bu durumda bebeğinize öğün aralarında fazla aç olmadığı zamanlarda biberon verin.
Bebeğin biberonla beslenmesinden önce biberonla oynamasına izin verin.
Bebeğinizi hala emzirmekte iseniz göğüslerinizi ondan uzak tutun,kokunuzu alan bebek emmek ister.Mümkünse bir başkası bebeğinizi biberon ile beslesin.
İlk başlarken bebeğinizin hoşuna giden bir içeceği biberonun içine koyun.
Bebeğiniz uyurken uykudan kaldırıp biberon verin,bir süre sonra uyanıkken de biberonu kabul eder.
Bebek biberonu istemezse ondan uzaklaştırın sonra tekrar deneyin.

Yorumlar

 1. Sevgili Yasemin, ilk önce herzaman emzir bırak zorlansın o emecek ki senin sütün artsın. Biberon için kullandığın başlığın da anne göğsüne yakın tarzda olması iyi olur. Yani fazla büyük delikli olmasın. Sık sık emzir, mamaya da devam edebilirsin. Ayrıca emzir me ile ilgili yazılar var http://www.bebegimneyesin.com/category/emzirme/ burada . Okursan yardımcı olabilir.

 2. yasemin dedi ki:

  merhabalar,
  bebeğim 2,5 aylık ve geçen kontrolünde sadece 450 gr almıştı.doktorumuz günde 4 defa mama vermemi söyledi.Benim bebek biraz tembel ve emmeye yoruluyor. Ben de sütümü sağarak vermeye başladım ve yemek miktarını arttırdım. Bu arada da günde 1 defa da mama vermeye başladım. önceleri memeyi emiyordu tekrar ama sanırım artık memeyi almamaya ve biberona alışmaya başladı ama sonunda kilo almaya da başladı. Bu defa sütüm biter mi endişesi yaşıyorum. Bol su ve süt yapıcı çay içiyorum ama azalıyormuş gibi geliyor bana. Soru işaretlerim çok ve çözüm bulamıyorum bi türlü. akıl verirseniz sevinirim.

 3. hülya candan dedi ki:

  merabalar. benim 4 aylık bir kızım var. emziriyorum. ama sütüm yetmiyo.. sürekli ağlıyo… biberonu denedim. diliyle itiyo. yuvarlak baslıda denedim damaklıda..emmiyo.. biberona alışması için ne yapa bilirim

 4. Sevgili Maşife, bence yanlış yapıyorsun, 3 aylık bebeğe bisküvi vermek kesinlikle çok yanlış. Mama miktarını arttırabilirsin, ayrıca her ağlama acıktığı için olmaz, kusma nedeni bisküvi olabilir. Ağlamanın nedenini bulmaya çalış, kucağa al sakinleştir.biraz mama ver , bak bakalım susuyor mu, belki ağrı var ya da uykusuz.

 5. maşife dedi ki:

  merhaba benim bir kızım oldu ilk günler cok güzel emiyor du ama tam 2 aylık olunca emmeyi buraktı sütüm geldigi halde ben cok istetim emsin diye tam 3 gün ac kaldı dayanamadım aptamil verdim.Ancak tam 3 aylık olunca doymamaya basladı.Bende aptamil ve cicibebe karştıryorum veriyorum .Ek besin vermek istiyorum neler versem bilmiyorm.Ayrıca bebegim cok kusuyor kusması ıcın neler yapmam gerekiyor yardımcı olabilirmsin bana…..xd

 6. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

  Sevgili Hilal , gece emzirmeyi denesen ve bu arada bol bol su içip süt arttırıcı besinlere yönelsen, yeterince emer. Aslında sen şanslısın biberona alışan almaz memeyi. Biberon konusunda inan çok cahilim hiç kullanmadım, belki arkadaşlar yardımcı olur.

 7. merhaba benim kızım 2.5 aylık kizıma tek ögün gecelerı olmak üzere mama weriyorum gündüzlerı çok emdigi için gece sütüm az oluyor we doymuyor, 1 ay öncesi kadariyla biberonla mamayı çok güzel yiyiyordu ama 1 aydır yemiyor mamayıda degistirdim sonuç aynı biberonu dilıyle dısari atıyor emmıyor galıba biberonu ıstemıyor tekrar emmesi ıçin ne yapa bılırım yardımcı olusanız sewinirim

 8. zeliha hanım aynı sorun bende de var gerçekten tahammül gücüm çok zayıfladı artık benimde kilosu 7 kg ayına göre çok zayıf sadece emmek istiyor haliyle doymuyor ama ek goda almayıda reddeyior ne yapıcam hakkaten bilmiyorum sürekli de mızmız bi hali var çok mutsuzummm hyaaaa …

 9. ZELİHA dedi ki:

  valla benim cocukta 8 aaylık mama yememmekte ısrar ediyo ayına göre cok zayıf buda beni üzüyo ne yapmalıyım kilo alması için

 10. Benim kızımda 8,5 aylık doğduğundan beri biberon ve yalancı memeye alışması için denemediğimiz yöntem kalmadı ama kesinlikle istemiyor sadece suyu içiyor biberonla oda herzman değil canı istediği zaman artık pes ettim zaten bu satten sonrada alışmasın bardak tabak kaşık böle şeylere özeniyor hoşuna gidiyor bizi şimdiden parmağında oynatıyor zoru seviyor :=(Allah yardımcımız olsun ne yapalım:)

Paylaş

*

css.php