Biberonla Bebek Besleme

Dilek Özadam - 107 Yorum

Bazı annelerimiz bebeklerini biberona alıştırmak istediklerini ancak bebeklerinin biberonu kabul etmediğini yazmışlardı.Ben bebeğimde hiç biberon kullanmadım ancak emmeyi bırakan bebekler için biberon kurtarıcı oluyor.Bu yazının bebklerini biberonla beslemek isteyen annelere yardımcı olacağını umuyorum.

Bebeği biberonla beslemeden önce yanağına elinizle ya da parmağınızla vurarak mama saatinin geldiğini ona anlatın.Bebek vurma yönüne dönecektir,biberonun ağzını bebeğin dudaklarının arasına yerleştirin.
Biberona biraz eğim vererek mamanın biberonun ağız kısmına tamamen doldurmasını sağlayın,böylece ağız kısmına hava dolmasını engellemiş olursunuz.Bebeğiniz emerken hava yutmamış olur ve bebekte gaz oluşmaz.
Yenidoğan bebek ilk günlerde fazla mama istemezse endişe etmeyin bu normaldir,biberonun yarısını emdikten sonra bebeğiniz uyursa doymuş demektir.Fakat az emip ağlıyorsa geğirme ihtiyacı duyuyor olabilir,bu durumda gazını çıkarın.
Biberondaki mamanın ağızlıktan akma hızının uygun olduğundan emin olun. Biberonu ters çevirip birkaç kez sallayın,süt dökülüyor veya fışkırıyorsa çok hızlı akıyor demektir,bir veya iki damla akıyorsa yavaş.Önce biraz süt fışkırıyor sonra damlıyorsa hızı uygun demektir.

Biberonun reddedilmesi:

Bebek büyüdükçe biberona alışması daha zor olur,bebeğiniz biberonu reddediyorsa aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.
Bebeğinizi aç olduğu zaman besleyin,aç bebek biberonu daha kolay kabul eder.
Bazı bebekler annelerinin memesi yerine biberon verilmesine karşı çıkarlar,bu durumda bebeğinize öğün aralarında fazla aç olmadığı zamanlarda biberon verin.
Bebeğin biberonla beslenmesinden önce biberonla oynamasına izin verin.
Bebeğinizi hala emzirmekte iseniz göğüslerinizi ondan uzak tutun,kokunuzu alan bebek emmek ister.Mümkünse bir başkası bebeğinizi biberon ile beslesin.
İlk başlarken bebeğinizin hoşuna giden bir içeceği biberonun içine koyun.
Bebeğiniz uyurken uykudan kaldırıp biberon verin,bir süre sonra uyanıkken de biberonu kabul eder.
Bebek biberonu istemezse ondan uzaklaştırın sonra tekrar deneyin.

Yorumlar

 1. Benim kızım 11 ayının içinde uyrkende biberonu almıyor Uyanikken zaten kaçıyor ne yapabilirim

 2. daMerhaba Meral, geç bir cevap oluyor kusura bakma. Şu an sadece uykuda emiyor anlaşılan. Benim tavsiyem ilk önce yeniden emzirmeye çalışman Bunun için gün içinde yatar pozisyonda ve sessiz sakin bir odada emzirmek bebeğini rahatlatır, daha kolay emmek isteyebilir. Her iki göğüüsüten de sırayla emzirmek , onu sevdiği bir pozisyonu bulmak önemli. Değişik biberon uçları deneyebilir ya da alıştırma bardağı ile ama çok küçük delikli olsun beslemeye çalışabilirsin.

 3. Slm arkadaslar cok caresizim bebegim ilk3 ay guzel emmedi sonra emmeyi redd etti uykuda sadece aliyor orada kasik aliyordu ve suan kasigida almiyor biberonuda az bi emiyor cok zor durumdayim:((nasil alistircam

 4. ecrinim dedi ki:

  merhaba eda aynı sorunu biz de yasıyoruz.4 ay herşey yolundaydı 2 saatte bir besleniyordu.şuan 10 aylık olduk 6 aydır yeme savaşımız var.biberonu görünce ağlıyor.bir çok doktor prof gördü.sebebi bulunamıyor.hepsinin orrtak görüşü aç bırakmamız yönünde.fakat bizim kız biberonu da kaşığı da reddediyor.çok zor bir süreç .senin bebeğin umarım kaşığı reddetmez.allah yardımcımız olsun

 5. Sevgili Eda, ben olsam mamayı değiştirirdim ya da farklı biberon başlığı kullanıırdım . Her beslenmede aynısı mı oluyor ya da kim beslerse beslesin aynı şekilde ağlıyormu ? Bu sorulara cevap bulmaya çalış herhangi bir nedenden red ediyor olabilir.

 6. merhaba bnm 3.5 aylık bi kızım var dogdugundan bu yana mama ile besleniyor biberonu çok güzel tutuyor ve iştahlıydı 2 aylarda 2 saatte bi 120 cc mama içtiği olurdu fakat zamanla 90 sonra 60 ‘a şimdide 30 cc zorla içiriyoruz biberonu tutmuyor diliyle ittiriyor ve ağlıyor doktora gittik herhangi birşey çıkmadı sağlıklı dedi ne yapabilirim çok çaresizim yardım lütfen

 7. Sevgili Özlem Öz,
  Bebeğini biberonla sen değil başkası beslesin,böylece senden medet ummayı bırakır ve biberonu kabul edebilir. Ortalarda görünmemeye çalış. Bu bir yöntem bir çok insan deniyor. Ayrıca ittimeside sadece kısa bir dönem için olabilir, sen bol bol emzir bu arada.

 8. özlem öz dedi ki:

  merhaba;
  3 aylık kızım biberonu agzına almıyor.. dılıyle ıttırıyor.. bır ara zorladım ancak benıde emmek ıstemedı..o ara tıpkı bıberonu ıttırdıgı gıbı benıde ıttıırdı .. denemedıgım bıberon turu kalmadı.. bugun kasıkla anne sutunu ve mamayı vermeyı denedık.. agzında bekletıp bır sure sonra dılıyle ıttırıp agzının kenarından akıtıyor,yutmak yerıne.. işe başlayacagım 15 gun sonra.. suan emıyor ama ılerde ne yapıcam bılmıyorum:(

Paylaş

*

css.php