Bebeklerle İlgili Yanlış Bilinen Gerçekler

Dilek Özadam - Yorum yapın

Yine Dr. David Chamberlain’in kitabından bazı bölümleri paylaşmak istiyorum. Okuduğum bu bölümde bebeklerle ilgili doğru kabul edilen hatta gerçek olduğuna inandığımız bazı yanlışlar üzerinde durmak istiyorum.

Bebekler Hissetmez. Hala bazı doktor ve hemşireler annelerinden alınarak bebek odalarına götürülüp acımasız tıbbi müdahalelere maruz kalan bebeklerin birşey hissetmeyeceğini söylüyorlar. Hatta bazı küçük cerrahi operasyonlarda anestezi bile kullanılmıyor. Odalar soğuk, ışıklar çok parlak, yüzeyler düz ve kendilerine dokunan eller kaba. Bütün bunlar yapılan çalışmalar sonucunda bebeklerin acıyı da en az bizim kadar hissettikleri kanıtlandı.

Beyinleri Az Gelişmiştir. Bu en büyük yanılgılardan bir tanesidir. Minik vücutları nedeniyle ilkel olduklarına karar verildi. 100 sene boyunca tıp ve psikoloji tarafından bu varsayım kabul edildi. Bu da bebeklerin kişilik sahibi olduğu gerçeğinin görülmesini engellemiştir. Oysa ki; bilimsel araştırmalar sonucunda bebeğin beynininde anne karnında geliştiği ve miyelin kılıflarının doğumdan birkaç hafta sonra oluşmaya başladığını göstermiştir.

Benlik Algıları Yoktur. Psikanalizler bebeklerin otistik olduklarını ve sosyal sinyalleri algılayamadıklarını iddia ettiler. Dış dünyaya kapalı ve tamamen kendileri ile ilgili olduklarını söylemişlerdir. Bu şekilde düşündüğünüz taktirde bebeğiniz ile yakın bir ilişki kurmaktan ve bunun size sunacağı armağanlardan kendinizi mahrum etmiş olursunuz. Bebeğiniz ile aranızda bir bağ vardır. En basiti bebeğiniz sizin konuşmalarınıza cevap vermeye çalışır. Bebekler kendi dünyalarında kaybolmuş olsalardı etraflarını izlemez, taklit etmez, onlara yapılan konuşmalara cevap vermezlerdi.

Bebekler diğer bebeklerin ağladıklarını duyduklarında onlarda ağlarlar. Oysa kendi ağlama seslerini dinlediklerinde susarlar.

Yenidoğanların Annelerine İhtiyaçları Yoktur. Bu efsane yüzünden bebekler hastalık kapmasınlar diye annelerinden alınıp bebek odalarında tutuldular. Oysa tam tersi bebekler annesinden aldığı antikorlarla dışarıdan gelen mikroplara karşı savaşırlar. Annesinin yanında yatan bebek vücut ısısını, metabolizmasını, hormon ve enzim seviyesini kalp ritmini ve nefes alışverişini dengeler. Oysa annesinden ayrılan bebekte duygusal boşluk ve fiziksel yoksunluk ortaya çıkar.

Paylaş

*

css.php