Bebekler İçin Trabzon Hurmalı Pirinç

Dilek Özadam - Yorum yapın

Son bir aydır bol bol Trabzon hurması yiyorum. Eskiden hiç sevmeyen ben, bu sene ne olduysa her gün bir tane yer oldum. Bu meyvenin diğer bir adıda Cennet meyvesi, derler ya her derde deva diye işte öyle bir meyve. A vitamini ve karbonhidratlarca çok zengin, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte, sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmekte. Özellikle kansızlığa, vitamin eksikliğine, mide ve bağırsak rahatsızlığına iyi gelir. İştah açıcı özelliği de cabası ( iştahsız bebekler için ne güzel bir haber). Bol miktarda, protein, karbonhidratlar, selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, mağnezyum, A, B1, B2, B3, C vitaminleri. İçinde bulunan tanen sayesinde ishal kesici olarak kullanılıyormuş.

Bu kadar faydalı bir meyveye sahip olupta bunu bebeklerde kullanmamak olmaz, bebek beslenmesinde önemli bir yeri olmalı kanımca.. Hatta geç bile kalmışım ben kendi adıma.  Dikkat etmeniz gereken nokta hurmalar iyice olgunlaşmış olmalı. Bu güzel meyveyi diğer meyvelerle karıştırarak meyve püresi yapabbilir ya da ağşağıdaki tarifi deneyebilirsiniz. İnternette çok baktım bebeğe Trabzon hurması ne zaman verilmeli diye, çok net bir cevap bulamadım, sanırım 8 ay civarını beklemek en iyisi.

Bebekler İçin Hurmalı Pirinç
 
Hazırlama Süresi
Pişirme Süresi
Toplam Zaman
 
Tarif: Püreler
Servis: 1 Kişilik
Malzemeler
  • 3 yemek kaşığı pişmiş pirinç
  • 1 orta boy olgun Trabzon hurması
  • Yarım çay bardağı ılık su
Tarif
  1. Yapmanız gereken bütün malzemeleri karıştırmak, eğer bebeğiniz 9 aylıktan küçük ise hepsini iyice ezin ve bebek püresi haline getirerek bebeğinize yedirin.

Paylaş

*

css.php