Bebeklere Balık Ne Zaman Verilmeli?

Dilek Özadam - Yorum yapın

Balık sadece bebek beslenmesinde değil tüm ailenin beslenme menüsünde olması gereken en önemli besinlerden bir tanesi, bana sorarsanız etten bile daha önemli. Ne yazık ki keskin kokusu nedeniyle herkesin severek yediği bir yiyecek değil özellikle de küçük çocukların.

somonBalık, protein ve Omega -3 yağ asidi açısından zengin bir besin kaynağıdır. Omega -3 vücudun hem fiziksel hem de zihinsel hastalıklarla savaşmasını sağlar. Birçoğumuz hamileyken Omega -3 hapları içmişizdir ki bebeğimizin beyni, zihni gelişsin. Özellikle Omega-3 te bulunan DHA çok önemli. Omega-3 ve DHA ile ilgili buradaki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Her ne kadar bebeklerin balık yemesi kulağa garip gelsede, en azından bana öyle geliyor, onlar için önemli bir besin.Eskiden balığın bebekler için alerjik bir besin olabileceği düşünülürmüş ancak son yıllarda yapılan çalışmalar bebeklere 1 yaşından önce balık vermenin herhangi bir sakıncası olmadığı yönünde .

Bu durumda bebeklere ne zaman balık verilir derseniz 8. ay bebeğinize balığa başlamak için idealdir.

Bebeğiniz için hangi balığı seçmeniz gerektiği çok önemli, benim kendi kanaatim suni yem ile beslenen çiftlik balıkları yerine olta balığı almaya çalışmanızın iyi olacağı yönünde. Levrek, somon,dil balığı ve diğer beyaz etli balıklar bebekler için uygun olan balık türleridir. Bu konuda doktorunuzun da fikrini alabilirsiniz. Soğuk sularda yaşayan balıkların diğerlerine göre daha az civa ve daha çok Omega-3 yağ asidi içerdiği görülmüş bu nedenle bu tür balıkları seçmeye çalışın.

Bebeklere balık nasıl verilmeli?

  • Kılçıklarını iyice temizlediğinizden emin olun.
  • Balığın çok iyi pişmiş olmasına dikkat edin.
  • Taze balık almış olduğunuzdan emin olun.
  • Bazı balıkların civa seviyesi yüksek olabilir özellikle konserve olanlar, bu tarz balıklardan uzak durun.
  • Bebeğiniz balığın sade tadından hoşlanmayabilir, ilk başlarda sebzelerle hazırlayın.

Paylaş

*

css.php