Bebeklerde Pişik

Dilek Özadam - Yorum yapın

Birçok bebekte görünen pişik çok rahatsız edici olabilir. Peki pişik nedir ? Pişik,  küçük kırmızı noktalar şeklinde bir görünüme sahiptir, sadece bezin temas ettiği küçük bir bölgede olabileceği gibi, daha geniş bir alana ta ki bebeğin göbeğine kadar yayılmış olarakta görülebilir. Biz annelerin en çok mücadele ettiği konulardan birisidir. Aslında panik olmaya gerek yok. Sadece doğru bebek bakımı yöntemlerini uygularsanız bebeğinizde görünen pişiğin üstesinden gelebilirsiniz.

Bebeğim Neden Pişik Oldu ?

Kullandığınız bebek bezi pişiğin nedenlerinden bir tanesidir. Bebeğiniz kullandığınız beze karşı reaksiyon gösteriyor olabilir. Bebek bezlerindeki nemlendiriciler bebeğinizin idrarı ile temas eder ve buna birde bebeğinizin poposundaki bakteriler karışınca amonyak açığa çıkar.  Bu da oldukça tahriş edicidir

Bebeğin yediği yemeklarden de kaynaklanabilir. Fazla asidik meyva suları, bazı sebzeler bebeğinizin idrarını asitleştirir. Bu da bezle temas eden bebek teninde pişik görülmesine neden olur.

Diğer bir neden ise bebeğin bezinin fazla ıslak kalmasıdır.. Bebeğiniz gereğinden fazla kirli bez ile değiştirilmeden kalırsa bu da bebeğinizin hassas cildinde tahrişe neden olur. Bebeğinizi emziriyorsanız kendi yediğiniz yiyeceklerin asidi sütünüze geçer, bu da bebeğinizde pişiğe neden olur.

Bazı bebeklerin cildi diğerlerine göre çok daha hassastır. Özellikle kimyasallara karşı. Kullandığınız alt temizleme bezleri ya da yıkama deterjanları bebekte pişiğe neden olabilir. Enfeksiyon da pişiğin nedenlerinden biridir.

Pişikler eğer ateşle birlikte ortaya çıkmış ve bebeğinizi zayıf düşürmüş ise, birçok yöntem denediğiz halde 3 gün sonunda hala sonuç alamadıysanız doktorunuza danışmalısınız.

 

Pişik Nasıl Önlenir ve Pişik Tedavisi Nedir?

Eğer bebeğinizin pişiği varsa yapmanız ve dikkat etmeniz gereken ilk şey bebeğinizin alt bezini sık sık değiştirmek ve bezin kapladığı alanı temiz, kuru ve serin tutmaktır. Bebeğinizin altını kimyasallar içeren alt temizleme bezleri ile değil kaynamış soğutulmuş suya batırdığınız pamukla temizleyin ve ardından o bölgeyi temiz bir pamuklu bez yardımıyla hafif hafif bastırarak kurulayın. Asla havluyu sürtmeyin, daha fazla tahrişe neden olursunuz.

Mümkünse bebeğinizi altı açık bir şekilde 5 – 10 dakika bırakın. Yere  su geçirmeyen bir bez serebilir böylece kazalardan etrafı koruyabilirsiniz. Bebeğinizin altının hava alması bu dönemde gerçekten çok önemlidir.

Bebeğinize asit içeren meyve ve sebzeleri bir süre için vermeyin.

Pişik için bir banyo hazırlayabilirsiniz. Bebeğinizin banyo suyuna 1 – 2 poşet papatya çayı koyun, 1  kap yulafı bir yerde su ile ıslatıp bekletin ve suyunu bu banyo suyuna katın. Bebeğinizi bu banyo suyunun içinde 10 – 15 dakika kadar oturtun. Bebeğinizi üşütmemeye dikkat edin.

Bazı anneler bebeklerinin altına ılık ayara getirmiş kurutma makinesi ile kurutuyorlar. Bunun oldukça işe yaradığı söylenmekte.

Hidistan cevizi yağı ve vitamin E yağının da kullanıldığında fayda sağlandığını söyleyen anneler var.

Eskiden bebeklerin altını değiştirirken pudra kullanılırdı. Ancak yapılan çalışmalar pudranın bebeğin ciğerlerine kaçma riski olduğunu göstermiştir. Pudra yerine mısır nişastası kullanmakta sakıncalıdır. Eğer bebeğinizin pişiği enfeksiyon kapmışsa bu durumu daha da kötüleştirir.

Unutmayın en önemlisi bebeğinizin altının kuru ve temiz kalmasını sağlamaktır.

Paylaş

*

css.php