Bebeklerde Laktoz İntoleransı

Dilek Özadam - Yorum yapın

Laktoz intoleransı çok sık görülen bir rahatsızlık olmamakla birlikte bazı bebeklerde ortaya çıkan bir durum. Bebeğinizin anlam veremediğiniz ağlamaları varsa , özellikle bu ağlamalar beslenmesini takiben yarım saat ya da daha sonra ortaya çıkıyor ve bebeğinizin aşırı gazı, gaza bağlı sancısı var, aynı zamanda kakası sulu köpük gibi koyu renkli ise bebeğiniz sütünüzdeki ya da mamadaki laktozu sindiremiyor olabilir. Bu tip bebeklerde kilo alımı durur ya da çok yavaştır.

Laktoz intoleransı nedir derseniz, kişinin süt ve süt ürünlerindeki laktoz adı verilen şekeri sindirememesidir. Bu kişilerde laktozu sindiren laktaz enzimi üretilemez ya da yanlış üretilir, genelde yenidoğan bebeklerde çok sık görülmese de bazen ortaya çıkabilir.

Laktoz intöleransı genelde süt alerjisi ile karıştırılır oysa ki ikisinin belirti ve nedenleri çok farklıdır. Süt alerjisi bebeğin bağışıklık sisteminin sütteki proteine reaksiyon göstermesidir. Bebeklerde süt alerjisi görülme riski laktoz intoleransına göre daha fazladır. Bebeğinizde geçmeyen bir egzema varsa bu süt alerjisinin bir işareti olabilir.Laktozu sindirememek bebeğe çok rahatsızlık versede tehlikeli sayılmaz.

Eğer bebeğiniz süt alerjisine sahip ise beslenme sonrası hemen reaksiyon gösterir. Bebekte isiliğe benzer döküntü, burun akıntısı, ishal, göz yaşı, yüzde ya da dudaklarda şişme alerji belirtisidir. Nefes alıp vermede güçlük de alerjinin belirtisidir. Daha ileriki dönemde reflü, eczama, yetersiz kilo artışına neden olur.

Laktoz intoleransının belirtileri:

İshal

Kakada kan görülebilir

Yavaş kilo alımı

Gaz ve gaza bağlı sancı

Bebeğinizde laktoz intoleransı olduğundan şüpheleniyorsanız, süt ve süt ürünlerinden uzak durmalısınız. Eğer bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız süt ve süt ürünleri yemeyi kesin. Sakın bebeğinizi sütten kesmeyin, unutmayın sütünüz en değerli besin ve bebeğinizin midesinide rahatlatacaktır. Bebeğinizi biberon ile besliyorsanız inek sütü içermeyen bir mamaya geçmelisiniz. Bu arada kendi diyetinize başka kalsiyum kaynakları katmayıda ihmal etmeyin. Yeşil yapraklı sebzeler, portakal, soya ve soya ürünleri (gdosuz ) kuruyemişler gibi.

Tam olarak emin olmak isterseniz genelde basit bir kaka testi ile teşhis konuluyor. Bebeğiniz için doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç kullanmayın.

Kaynaklar:

/www.babycentre.co.uk/baby/startingsolids/safety/cowsmilkintoleranceexpert/#ixzz29dqAKFQc

http://raisingchildren.net.au/articles/lactose_intolerance.html/context/644

Paylaş

*

css.php