Bebeklerde İştahsızlık – Bebeğim Yemek Yemiyor

Dilek Özadam - 488 Yorum

Bebeklerde iştahsızlık bizi en çok üzen konulardan bir tanesi. Bebeklerimiz yemek yemek için nazlandıklarında ya da yemek yemeyi redettiklerinde onların yeterince beslenemediklerini düşünüp endişeleniyoruz. Özellikle ilk yılın sonunda bazı bebeklerin yeme alışkanlıkları tamamiyle değişiyor. Yemek seçebiliyor yada yemeği reddediyorlar. Böylece yemek zamanı anne ve bebek arasında tam bir mücadeleye dönüşüyor.

Bebek İştahsızlığı İçin Ne Yapabilirim?


Uzmanlar bu durumda bebeğim gelişimi normalse fazla endişelenmememizi söylüyorlar. Aşağıda Acıbadem Hastanesinin yayınladığı “Ye Oyna Sağlıklı Ol” adlı kitaptan aldığımız bir yazı var. Yararlı olacağını ümit ediyorum.

“Pek çok ebeveyn bebekleri ikinci yılında birden bire daha az yemeğe başlayıp yemeklere olan ilgisini kaybedince endişelenir, ancak bu durum hemen her zaman büyümek için daha az yakıta duyulan ihtiyaçtan kaynaklanır. Genelde bebekler ilk yıllarında aşağı yukarı 7.5 kilo alır ve 25 cm uzarlar, ancak ikinci yılda yaklaşık 2.5 kilo alır ve 10 ila 12 cm uzarlar.

Eğer her öğünde porsiyonları dikkatle ölçüyorsanız ve çocuğunuz birden bire bir seferde sadece bir kaç lokma yemeye başlarsa sizi endişelendirebilir. Bu durum normaldir. Araştırmalar çocukların her öğünde farklı farklı yiyebileceğini ancak genelde günlük aldıkları kalori miktarı aşağı yukarı sabit olacak şekilde gün içinde toplamda ne kadar yediklerini ayarlıyabileceklerini ortaya çıkarmıştır.

İştahsızlık ancak bir kaç öğün üst üste devam ediyorsa yada çocuğunuzun büyümesi normalin altında kalıyorsa sizi endişelendirmelidir. Çocukları aç olmadıklarında yemek yemeye zorlamanın gereği yoktur. Eğer öğle yemeğinde yemek seçip yemezlerse daha sonra ara öğünlerde daha çok yiyerek toparlayabilirler. Bunun istisnası çocuğun kendisi için yararlı bir yiyeceği yemeği reddedip tatlıya geçmek istemesidir. Tatlıların ve şekerlemelerin çocuğunuzun günlük yediği besinlerin ancak küçük bir kısmını oluşturduğundan emin olun, yoksa yemekleri geri çevirmeyi öğrenir.

Küçük çocukların çok yemek yemeye uygun olmayan küçük mideleri vardır. Ara öğünlerde besin değeri olmayan yiyecekler yerine sebze ve meyveler gibi sağlıklı gıdaları beslenmeye katınız. “

Yorumlar

 1. zeynep dedi ki:

  dilek hanım kızım 7 aylık iştanı yok öne çok güzel yemek sularından çorbalarladan yerdi ama son 2 hafatdır bişey yemiyor ancak günde bazen bir biborun sütle büskivi veriyorum 200 ml oda onu dışında emiyor oda aparat gibi oluyor ama yine yemiyor önc çok güzel yerdi ne oldu anlamadım herşeyi istemiyor ağızı kapatıyor biberonuda çok zor alıyor çok acıkınca ben emziryorum ancak öyle lütfen yardımcı olun ne yapmam gerek zayıfladı bile

 2. zeynep dedi ki:

  çok teşekkür ederim dilek hanım pardon yazmayı unuttum tabi kızım 10 aylık düzelmeye çalışıyorum uykusunu inşallah baarılı olurum…iyi yıllar

 3. Sevgli Zeynep , bu uyku düzensizliği 3-5 gün sürüp düzelebilir. Bununla beraber bebeğinin bu düzene alışmaması için gün içinde uykusunu ayarlamaya çalış, bebeğini bütün gün uyutma oyalamaya çalışarak uyuması gereken gün içi saatte yatır. bebeğin ne kadarlık tam bilemiyorum ancak birçok bebek memede uyumayı ercih eder uyanınca az emer ve uykuya dalar.

 4. dilek hanım kızım az az da olsa bişeyler yemeye başladı 8 dişi var çiyniyor verdiğim şeyleri ama yaptığım yemekleri 2 kaçık 3 kaşık yiyor.uyku düzensizliği oldu bu aralar gece geç uyuyor gündüz ise neredeyse bütün gün uyuyor sürekli meme emerek uyuyor aralarda uyanıp hep meme isrtiyor vermeden uyutmaya çalışınca sürekli ağlıyor.ve mecbur emzirerek uyutuyorum sürekli emdiği için acıkmıyor olabilirmi öneriniz nedir… ne yapmalıyım

 5. teşekkür ederim dilek hanım..

 6. Bebegim ek gıdaları almıyor cokta zaylf ne yapmam gerek yardlmcl olurmusunuz

 7. Sevgili zeynep, böyle durumlarda emzirmek çok önemli , zaten yemiyen bir bebek hiç değilse anne sütünden alır gıdasını. Dişler geliyorsa eğer yemek yemeyi güçleştirir. Her çocuğun iştahı aynı olmuyor, 2-3 saatte bir ona azar azar yemek sun ancak ısrarcı olma. En çok neyi seviyorsa onu sun bir süre. Genelde bebeklerin damak zevki sık değişir , bir süre sonra yeni tatlara geçebilir.

 8. zeynep dedi ki:

  dilek hanım benim 9 aylık kızım var hala emziriyorum,ek gıdalara geçtik fakat çok fazla yediremiyorum öğlen yemeği 2 kaşıktan fazla yemiyor akşam bizimle birlikte akşam yiyor ama oda fazla değil muhallebi tarzı şeyleri istemiyor kahvaltı yaptıramıyorum çok zor meyve ara öğünde vermek istiyorum 1 2 tatlı kaşığı oda zorla ısrar edine ağlıyor klosu 9.040 boyu 74 gelişimi böyle bu ay 120 gram aldı üzülüyorum ne önerirsiniz…

 9. sultan yılmaz dedi ki:

  mrb benımde 18 aylık bır kızım var ve hıc bısey yemıyor sadece mama bıskuvı onuda sütle ezıyorum corba yıyor ve meyvelerden bıle yedıremıyorum yanı ezemıyor agzına aldıgı zamanda hemen kusuyor.Bana nolur yardımcı olun bu konuda doktora götürdum aslında ama onlarda bana siz alıstırmamıssınız dıyor.Simdiden tskrlr..

 10. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

  Sevgili Kaanefe, azı dişleri geliyor olabilir mi, çünkü bu dönemde iştahsızlık çok olur. Yemek öner ancak zorlama, geçici olma ihtimali yüksek, sütün miktarını azaltırsan acıkmasını sağlayabilirsin belki.

Paylaş

*

css.php