Bebeklerde İştahsızlık – Bebeğim Yemek Yemiyor

Dilek Özadam - 488 Yorum

Bebeklerde iştahsızlık bizi en çok üzen konulardan bir tanesi. Bebeklerimiz yemek yemek için nazlandıklarında ya da yemek yemeyi redettiklerinde onların yeterince beslenemediklerini düşünüp endişeleniyoruz. Özellikle ilk yılın sonunda bazı bebeklerin yeme alışkanlıkları tamamiyle değişiyor. Yemek seçebiliyor yada yemeği reddediyorlar. Böylece yemek zamanı anne ve bebek arasında tam bir mücadeleye dönüşüyor.

Bebek İştahsızlığı İçin Ne Yapabilirim?


Uzmanlar bu durumda bebeğim gelişimi normalse fazla endişelenmememizi söylüyorlar. Aşağıda Acıbadem Hastanesinin yayınladığı “Ye Oyna Sağlıklı Ol” adlı kitaptan aldığımız bir yazı var. Yararlı olacağını ümit ediyorum.

“Pek çok ebeveyn bebekleri ikinci yılında birden bire daha az yemeğe başlayıp yemeklere olan ilgisini kaybedince endişelenir, ancak bu durum hemen her zaman büyümek için daha az yakıta duyulan ihtiyaçtan kaynaklanır. Genelde bebekler ilk yıllarında aşağı yukarı 7.5 kilo alır ve 25 cm uzarlar, ancak ikinci yılda yaklaşık 2.5 kilo alır ve 10 ila 12 cm uzarlar.

Eğer her öğünde porsiyonları dikkatle ölçüyorsanız ve çocuğunuz birden bire bir seferde sadece bir kaç lokma yemeye başlarsa sizi endişelendirebilir. Bu durum normaldir. Araştırmalar çocukların her öğünde farklı farklı yiyebileceğini ancak genelde günlük aldıkları kalori miktarı aşağı yukarı sabit olacak şekilde gün içinde toplamda ne kadar yediklerini ayarlıyabileceklerini ortaya çıkarmıştır.

İştahsızlık ancak bir kaç öğün üst üste devam ediyorsa yada çocuğunuzun büyümesi normalin altında kalıyorsa sizi endişelendirmelidir. Çocukları aç olmadıklarında yemek yemeye zorlamanın gereği yoktur. Eğer öğle yemeğinde yemek seçip yemezlerse daha sonra ara öğünlerde daha çok yiyerek toparlayabilirler. Bunun istisnası çocuğun kendisi için yararlı bir yiyeceği yemeği reddedip tatlıya geçmek istemesidir. Tatlıların ve şekerlemelerin çocuğunuzun günlük yediği besinlerin ancak küçük bir kısmını oluşturduğundan emin olun, yoksa yemekleri geri çevirmeyi öğrenir.

Küçük çocukların çok yemek yemeye uygun olmayan küçük mideleri vardır. Ara öğünlerde besin değeri olmayan yiyecekler yerine sebze ve meyveler gibi sağlıklı gıdaları beslenmeye katınız. “

Yorumlar

 1. Sevgili Ülkü, çorbayı belki fazla sulu buluyor olabilir mi ? Çorbanın kıvamını püreye yakın yapsan ya da taneli bıraksan, içine makarna haşlayıp katmakta işe yarayabilir.

 2. benimde 8 aylık kızım var çorba nabına birşey yemiyo balık yağı içiriyorum oda fayda etmedi ne yapmam lazım

 3. Sevgili ilknur, bebeklerde kusma nedenleri, reflü – hastalık ki bu durumda ateş ve halsizlıkte olur- inek sütü alerjisine bağlı olabikliyor. Senin bebeğinpsikolojikte olabiliyor. ben olsam yemek için zorlamaz az miktarda vererek midesini şişirmezdim. Daha çok mideyi rahatlatacak yoğurt çorbası, ve az yağlı yemeklerle devam ederdim. Bir süre bunları deneyebilirsin bir düzelme olmazsa doktoruna danışabilirsin.

 4. ilknur dedi ki:

  mrb.17 aylık bir kızım var.doğduğundan beri iştahsız bir bebekti.ek gıda döneminde ağzına verdiğimiz her yemeği çıkartıyordu.çok şükür ki son bir-iki aydır toparlamıştık durumu.ağzından çıkarma huyunu az da olsa bırakmıştı.yalnız 3 gündür tekrar başladı bu durum.hatta iştahı iyice kesildi.yemek yemek istemiyor.bazen midesini bulandırıp kusmak istiyor.ne yapmalıyım?
  (bu arada kızım anne sütü alıyor)

 5. Sevgili Tuba, her bebeğin kendine göre bir iştahı oluyor, az yiyen bir bebekse o zaman yediği öğünlerde sağlıklı alternatifler sunmalısın. Pekmez katabilirsin kahvaltılarına, 7 kilo çok düşük sayılmaz. Sitede ki tariflere bir bak belki sevebileceği tariflere rastlarsın.

 6. Slm benim oglum su an 5 aylik 3aylikken emmeyi birakti bizde mamaya basladik ama o hic yaramadi onu degistik baska veriyoruz ondanda bisey olmadi ek gidaya basladim doktor tavsiyesiyle amakilo amiyor cok istahsiz artik sasirdim ne yapicami bilemiyorum b
  oyu 62sm kilo 7 bana yardim edin neyapmam gerek.doktors gitik kansizlik cikti simdi ilac kullaniyorum niye istshsiz oglum
  .

 7. zerrin arhan dedi ki:

  mrb bayanlar benim bebeğim 8 aylık ve ek besinleri çok ta güzel yerken birden yememeye başladı 2 kaşık bile zor veriorum ağzına ağzında 6 dişi var şuan diş çıkarma huysuzluğuda yok ne yapabilirim birsürü şebeklikler yapıorum ama banamısın demiyor :((

 8. özge dedi ki:

  mrb benim 9 aylık bebeğim şuan diş çıkarıyor ve ek gıda pek yemiyor arada yoğurt vermeye çalışıyorum ama yemiyor sebze yemeklerini verdiğim zamanda 1 yada 2 kaşık yedikten sonra yemiyor bu konuda beni bilgilendirirmisiniz

Paylaş

*

css.php