Bebeklerde İlaç Kullanımı

Dilek Özadam - Yorum yapın

Bazen bebeklerimiz hasta olduğunda önce  elimizin altında bulunan ilaçlara göz atarız. Bazen de etrafa sorarız ki böyle durumlarda zaten akıl veren çok olur, kullanıp yararını gördükleri  ilaçları kullanma yanlışına düşebiliriz.Özellikle de bebeğimizi çeşitli nedenlerden dolayı doktora götüremezsek.  Bebeklerimizin hasta olduğu zaman bizde oldukça üzgün ve stresli oluyoruz. Ancak ilaç kullanırken de dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var ki bunları bilmek önemli.

Birinci ve en önemli kural asla ve asla bebeğinize doktorunuza sormadan reçeteli bir ilaç vermeyin. Bebeklere ilaç vermek hele de reçeteli ise kesinlikle uzmanlık gerektirir.

Bazen kullanma klavuzunda yazan dozlar bebeğinizin yaşına ya da ayına uygun olsa bile sizin bebeğinize yüksek gelebilir.  Birçok ilaç koruyucu boya ve alkol içerir. Şeker yüklüdür. İlaçların diş çürüğü yaptığı şüphesi var çok şeker yüklü bebek ilaçlarından uzak durmaya çalışın. İçindekiler kısmını iyice okuyun.

Çocuğa ilaç verirken her ne kadar tatlı olsalarda ilaç yerine şeker kelimesi kullanmayın. Siz görmeden hapları şeker niyetine yiyebilir.

Başkası için alınan ilacı kullanmayın, hatta çocuğunuz aynı hastalık belirtilerine sahip olsa bile. İki kardeşin yapısı bile farklı olabilir.

İlacı kullanırken herhangi bir alerjik reaksiyon olursa, ciltte döküntü, nefes alış verişte güçlük gibi, ilacı hemen keserek ve doktorunuzu arayın.

Diyelim ki doktorun verdiği ilacı çok pahalı buldunuz, bunu doktorunuz bilmiyor olabilir, bu normaldir. Ancak siz  bunu düşünmek zorunda iseniz doktorunuza sormaktan çekinmeyin, ve aynı etken maddelere sahip başka bir ilaç isteyin. Genelde eczacılar size yol gösterir ilaç, adını alıp doktorunuza danışın.

Paylaş

*

css.php