Bebeklerde Gelişim ve Büyüme Dalgalanmaları

Dilek Özadam - 6 Yorum

Eğer çocuğunuzun boy persantelinde yarı yarıya bir düşme söz konusu ise bunun bazı nedenler vardır ve doktorunuz bu konuda endişelenmemenizi söyleyebilir. Çünkü bir doktor çocuğun gelişimini izlerken, büyüme eğrisinden çok daha fazlasına bakar. Boy ve kilo birbirine uyumlu mu?  Bebek gelişimindeki mihenk taşlarını zamanında geçiyor mu?  ( oturma, kalkma, yürüme v.s.)  Aktif ve uyanık mı?  Mutlu görünüyor mu?  Annesi ile iyi ilişkide görünüyor mu?  Saçları ve cildi sağlıklı görünüyor mu? Eğer doktorunuz bebeğinizin gelişimini normal görüyorsa sizde öyle düşünmelisiniz.

Bu tip bir büyüme değişimi genellikle şununla alakalıdır;  bebek daha büyük bir eğriye yakın doğmuştur ve zamanla kendi genetik büyüme çizgisine yaklaşmaktadır. Eğer siz ve eşiniz fazla uzun değilseniz, bebeğinizin 90. persantilde kalmasını beklemeyin.  Ayrıca boy sadece bir tane gene bağlı değildir. Dolayısı ile annesi 150 cm., babası 180 cm. olan bir bebek ergenlik çağında bunlardan birisine yakın bir boyda olmak zorunda değildir. Çoğunlukla ikisinin arasında bir boyda olur ( ancak her nesil bir öncekine göre daha uzun olmaktadır ).

Tesadüfen bu veya bir önceki kontrolde bir ölçüm hatası yapılmış olabilir. Bebeklerin boyu genellikle yatarken ölçülür, bebeğin kıpırdaması yanlış ölçümlere sebep olabilir. Çocuğun boyu ayakta ölçülmeye başlandığında 2-3 cm. azalmış gibi görünür, zira ayağa kalkınca kemikleri biraz oturur.

Çocuğunuzun iyi beslendiğinden emin olun, büyüdükçe de bunu takip edin.  Her türlü sağlık sorununu doktora haber verin.  Bütün kontrol değerlerini kaydedin, daha sonra baktığınızda ne kadar hızlı büyüdüğünü göreceksiniz.

Yorumlar

 1. benim bebeğim 8 aylık o1.02.2011 doğumlu ama ayaklarını basmıyor oturuyor,dönüyor, İsmiyle seslenince dönüp bakıyor ama ayaklartının üstünde duramıyor bir problem mi var acaba ne yapmalıyım çok kaygılanıyorum

 2. eymenim dedi ki:

  Merhaba bebeğim 6aylık kilosu 6,600 boyu 64cm hiç kilo almıyor çok üzülüyorum. İki buçuk ay emdi ve mamaya başladık çok işdahsız doğduğundan beri kusması vardı şu aralar biraz azaldı ne yapmam lazım bilemiyorum. Tavsiyelerinizi bekiyorum…

 3. serasp dedi ki:

  ek gidaya basladiktan sonra benim bebegimde biberonu almadi fazla drlar formul sut yada anne sutune devam diyorlar olabildigince ama eger biberon almiyorsa gece ver ben gece veriyorum ama sabah almiyor kati seyler istiyor bende hazir yulafli bebek mamalarinin icine mamasinin tozundan koyuyorum olede bolede aliyor sizde deneyin mamasini katin hatta ben muhallebiye bile kattim cocuk tadini unutmasin iye ayrica anne sutu yaa formul sutler gercekten cok faydali bence deneyin muhallebiyi pisirdim azicik tatali meyve koydum icine ve formul sut ile sulandirdim eger muhallebiyi kati yaparsan daha iyi olur cunku icine sutu karistiracaksin formul mamayi hic pisirmedim bu tehlikeli olabilir emin degilim ama o sutu pisirme biberonda kaldi diyelim dok muhallebiye benim kizim 6 ayina yeni girdi 8 kilo ve boyu nrmallere gore uzun masallah

 4. jamila dedi ki:

  merhaba menim bebeyim su an 1 ay 12 gunluk boyu 57sm kilosu 5.bebeyimin kusma problemi var.bazi gunler hatta emzirerken bile kusuyor.bir cozum bulamiyorum.

 5. merheba arkadaşım bebegini uyurken sen besle onun uyanmasını bekleme
  ben öyle yapıyorum kilosu çok iyi allahıma şükür.benim bebeğim 3 aylık 7 kilo gece kalkım uyurken besliyorum

 6. Seyhan dedi ki:

  merhaba, bebegim suan tam 5,5 aylik boyu 67,5 cm, kilosu ise 6380 gr. bugün doktordaydik ve kilosunun düsük oldugunu söyledi doktor. 2 ay önce 5650i gr. idi. yani cok az kilo almis. ek gidaya basladigimizdan beri cok az mama yemeye basladi, biberonu redediyor, cok zor iciriyorum, evde oda oda ve geziyoruz birseyle ilgisini cekmeye calisiyorum. 2 gecedir mamayada kalkmiyor ve sabahlari hemen acikmiyor yani sabaha kadar hemen hemen 12-14 saat ac kalmis oluyor! ne yapicagimi sasirdim, lütfen bana yardimci olun, cok carsiz kaldim….

Paylaş

*

css.php