Bebeklerde Emzik Kullanımı

Dilek Özadam - Yorum yapın

Bebeklerin bir çoğu emzikle büyürler. Bazı bebekler emziği kolayca kabul ederken bazıları ise ağızlarına bile sürmek istemez.

Benim oğlum sürekli meme emmek isterdi. O kadar ki gün içinde memeden ayırmak mümkün olmazdı. Ben çok taraftar olmasam da artık öyle bir noktaya gelmiştik ki emzik, bizim için bir kurtarıcı olacaktı, tabii alsaydı. Bizim emzik serüvenimiz en pahalı kauçuk olanı ile başlayıp bakkalda 50 kuruşa satılan plastik olanla sona erdi. Kıscası her çeşit emziği denedik ama oğlum kesinlikle kabul etmedi.

Bebeklerin %85 inin emzik kullandığı söyleniyor. Huzursuz ve sürekli ağlayan bir bebeği kimse sakinleştiremezken küçük bir plastiğin bu kadar işe yarıyor olması inanılmaz birşey.

Bebekler emme refleksi ile doğarlar bu onların en güçlü refleksidir. Bu yüzden de birçok bebek emziği kolayca kabul eder. Bebeklerde emzik kullanımı ile ilgil olarak 2 farklı görüş var. Bebekler için emziğin faydalı olduğuna inananların yanında emziğin zararları üzerinde duranlarda çok.

Emziğin Faydaları

Emzikler bebeğin emme duygusunu tatmin eder ve bebeğe güvenlik duygusu verirler

Özellikle sürekli emmek isteyen bebeğin sakinleşmesini sağlarlar. Telaşlı bebeği yatıştırır.

Emziğin faydalarından birisi de özellikle prematüre bebeklerde emziğin bebeğin emmeye adapte olmasına yardımcı olması.

Özellikle uçak seyahatlerinde bebeğin kulaklarının basınç nedeniyle ağrımasnı engeller.

Emzik bebeğin daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olur.

Emziğin Zararları

Emzikli bebekler ne yazıkki anne sütünü daha erken bırakabiliyorlar.

Emzik emen bebeklerde kullanmayanlara oranla daha sık göğüs ve orta kulak iltihabı görülmekte. Emin olunmamakla birlikte bunun nedeninin orta kulak ile üst boğaz arasındaki basınç farkı olduğuna inanılıyor.

Aç olduğu için ağlayan bebeği emzikle susturmak bebeğin yeterince beslenmesini engeller.

2 yaşından önce bırakılmazsa ve hala emzik kullanılmaya devam edilirse diş yapısında açıklık, üst çenenin öne doğru uzamasına alt dişlerin geriye çekilmesine neden olabiliyor.

Bazı bebeklerde emme ile ilgili kafa karışıklığına sebebiyet verdiği için anne sütünü emmeyi reddedebilirler.

Emzikler bazı bebeklerde bağımlılığa neden olabiliyor.

Konuşma bozukluğuna neden olabilirler.

İlk 1 ay kesinlikle bebeğe emzik verilmemesi gerekiyor.

Herşey gibi emziğinde 2 yönü var. Önemli olan bebeğinizin gerçekten de bir emziğe ihtiyaç duyup duymaması. Buna da karar verecek olan bir anne olarak sizsiniz. Unutmayın her zaman bebeğinizin ihtiyacına göre hareket etmelisiniz.

Paylaş

*

css.php