Bebeklerde Diş Çıkarma

Dilek Özadam - 48 Yorum

Oğlum ilk dişini çıkardığı zaman 6,5 aylıktı, tarihi net hatırlıyorum 1 Kasım 2005 ve o ilk dişi ben görmüştüm. Alt çenesinde, önde elime batmıştı, çok sevindiğimi ve aynı zamanda da edişelendiğimi hatırlıyorum. Okuduklarım ya da anlatılanlar bebeklerin diş çıkarırken çok zorlanıp huzursuz oldukları yönündeydi. Ben şanslı annelerdenim, azıları çıkana kadar hiçbirşey anlamadık. Ama azılar bizi bayağı zorlamıştı.

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır?

Bebekte ilk diş genelde 7. ay ortalarında belirir, ancak bazı bebekler daha geç, bazı bebekler 3. ayda bile diş çıkarabilirler. Bebeklerde diş çıkma zamanı biraz da kalıtsal etkenlere bağlıdır.

Bebekte Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Salya akıtmak

Çene yada yüzde kızarıklık. Bu kızarıklığın nedeni salyadır

Hafif öksürük

Herşeyi ısırmaya çalışmak

Bazı bebeklerde ağrı

Huzursuzluk

Beslenmeyi reddetme

İshal ( ishalin bebeğin diş çıkarması ile ilgili olup olmadığı tam kesin değil. Ancak bazı doktorlar artan tükürük salgısı nedeniyle ishal olduğu görüşünde)

Ateş

Uykusuzluk

Kulak çekme, yanak kaşıma

Dişeti hematomu, zaman zaman bebek diş çıkarırken dişetinde kanamaya neden olabilir. Bu da mavimtrak bir lekeye neden olur.

Neler Yapabilirsiniz?

Bebeğinizin eline çiğneyebileceği dondurulmuş çörek, havuç, tülbentte buz, lastik bir diş halkası verebilirsiniz. Burada amaç dişetlerindeki basınca rahatlatmaktır.

Bebeğinize içmesi için soğuk su verin.

Beslenmesine soğuk püreleri katın.

Bebeğinizin dişetlerine temiz ve soğuk bir bezle masaj yapabilirsiniz.

Bebeğinizin ağzının etrafındaki kızarık yerlerine plastik olmayan soğuk bir kaşık dolaştırın.

Kauçuk diş kaşıyıcısı kullanabilirsiniz.

Adaçayı yada eczaneden alınan sulandırılmış adaçayı tentürünü dişetlerine sürebilirsiniz.

Jeller: Bazı çocuklar tat veya yarattığı etkiyi beğenmeyebilirler. Bu ilaçların bebeğin boğazına değmesini önlemek önemlidir. Çünkü o bölgenin uyuşması öğürme refleksini hafifletir ve yemekler akciğere kaçabilir.

Diş Çıkma Sırası

6-7. ay alt ön kesiciler

7-8. ay üst ön kesiciler

8-9. ay üst yan kesiciler

9-10 ay alt yan kesiciler

10-11. ay üst lateral

11-12. ay alt lateral

16-20. ay köpek dişleri

20-24. ay azı dişleri

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

  1. Sevgili Elif, doktoruna danışmanı tavsiye ederim.

  2. Sevgili Kadriye, Dişler gelmeye başlamış olabilir, elinle hafif dokunursan diş etlerinin kabardığını hissedersin, yine de bebeğini iyi gözle ki başka bir rahatsız lığı olmadığından emin ol.

  3. kadriye dedi ki:

    benım kızım 6aylık olacak 2 ,3 gun sonra ama huzursuz hep parmaklarını emıyor salyası arttı sınırlenıyor cıglıklar atıyor benı cıldıtıyor umarım saglıkla buyuturum mınıgımı

  4. bebegım 2.5 aylık ve iki ustte biri altta 3 dıs cıkarıyo gaz sıkıntısı gıbı ama değil aglamaları oluyor sebebını anlayamıyorum acaba bılen var mı aksam ezanından sonra baslıyor nefesi kesılıyor ne yapabılırım

  5. Sevgili Yeliz, bu saydığın şikayrtler uzun zamandır devam ediyorsa eğer basit bir diş çıkarma olmayabilir. Doktoruna danış bence

  6. çaocuğumun 7 aylık ama hç bir dişi çıkmadı ateş karın ağrısı huzursuzluk salya akıntısı beslenmeyi reddetmesi hala dewam ediyo ne ypabilirm bni bu konuda aydınlatabilirmisn 🙂

  7. Maraba bnm oqlum 7 aylık. henüz hç bir dişi çıkmadı. salyası ateşi huzursuzluk beslenmeyi reddetmesi hale devm adiyo bni bu konuda aydınlatabilirmisin…… 🙂

  8. merhabalar. benim oğlum 7. ayına girdi.ilk iki dişini 4buçuk aylıkken çıkardı şimdi üst iki dişi de çıktı fakat biraz kilo kaybı oldu ve ben çok endişeleniyorum … dişleri erken çıktığı içinmi kilo kaybı oldu yoksa normal mi… beni bu konuda aydınlatabilir misiniz….

Paylaş

*

css.php