Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Dilek Özadam - Yorum yapın

Bebeklerde diş çıkarma sürecinde ortaya çıkan belirtiler bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Bazı bebekler bu diş çıkarma sürecini kolay atlatırken bazıları ise oldukça zorlanmaktalar. Aslında uzmanlar diş çıkarma döneminde görülen rahatsızlıkların diş çıkarmaya bağlı olmadığına inanıyorlar. Onlara göre bu durum raslantısal. Her ne olursa olsun diş çıkarmanın bebeği zorladığı bir gerçek. Bebeklerde diş çıkarmanın belirtilerini nelerdir diye sıralarsak:

  • Birçok bebek diş çıkarma döneminde normale göre daha huysuzlaşır. Bunun nedeni diş çıkarmadan önce diş etinde meydana gelen hassaslık ve şişkinlik olabilir. Bu durum diş gelmeden 3 – 5 gün önce başlar. Dişetleri kırmızı ve şişkin görülür. Diş çıkınca bu durum ortadan kalkar.
  • Bebekte başta kendi parmakları olmak üzere herşeyi ısırma eğilimi başlar. Böylece bebeğiniz kendi dişetlerinde oluşan rahatsızlık hissini gidermeye çalışır.
  • Yemek yemeyi ve su içmeyi reddederler. Çünkü ağızları acımaktadır.
  • Bebekler diş çıkarma sürecinde aşırı salya çıkarmaya başlarlar ve bu salyalar ağızlarının kenarında, çenelerinde küçük kırmızı lekeler ( isilik gibi ) oluşmasına neden olur. Ilık su ve temiz bir bez ile bastırmadan bu bölgeyi silip kurulamak bebeğinizi rahatlatır.
  • Bebeğinizin gece uykuları düzensizleşir.
  • Bazı bebekler kulaklarını çekmeye ya da ovalamaya başlarlar. Bu da size kulak enfeksiyonu olduğu endişesi yaratır.
  • Aşırı olmamakla birlikte hafif bir ishal ve hafif bir ateş görülebilir.
  • Aşırı salyadan kaynaklanan bir öksürük olabilir.

Benim kendi tecrübeme gelince oğlum her diş çıkarma öncesinde hafif bir nezle belirtileri gösterirdi. Sürekli bir burun akıntısı olurdu. Ateş ya da iştahsızlık gibi problemler yaşamadım. Bu nedenle kolay atlattık diyebiliriz. Azılara gelene kadar. Azılar en zor olanıydı. Hiçbirşey yemek istememişti ve ciddi bir kilo kaybetmişti.

Bebeğiniz diş çıkarma döneminde bu belirtilerden bazılarını gösterebilir. Dikkatli olmanız gereken nokta; bu belirtiler bir hastalığın habercisi de olabilirler. Özellikle de bebeğiniz aşırı huysuz ve yüksek ateşe sahipse bunu dişi çıkıyor diye geçiştirmeyin ve doktorunuzu arayın.

 

Paylaş

*

css.php