Bebeklerde Ateş

Dilek Özadam - 1 Yorum

Çocuğu ateşlenince sakin kalabilen bir anne iseniz ne mutlu size. Ancak bir çoğumuz bu gruba dahil değiliz. Öyle sanıyorum ki bebeklerde ateş yükselmesi annelerin en çok korktukları durumların başında geliyor.

Hepimiz duymuş ya da okumuşuzdur ateş, vücudun içeriye giren virüs ya da bakteriler ile savaştığının bir göstergesidir. Aslında bebeklerimizin bağışıklık sisteminin çalıştığını gösteren bir işaret. Doktorlar ateşten korkmamamız gerektiğini söylüyorlar, hatta hemen müdahale etmeninde yanlış olduğu ile ilgili birçok görüş var.

Vücut  ısısının normalin üzerine çıkması ateş olarak tanımlanır. Çocukların vücut ısısı biz büyüklere göre daha yüksektir. Ayrıca çocuğun ateşi oda sıcaklığına, üstündeki giysilere göre de değişkenlik gösterir. Bebeğiniz ya da çocuğunuz ateşlendiği zaman ilk tepki olarak ateş düşürücü şuruplara sarılmak yerine bir süre bebeğinizi gözlemlemeniz daha iyi olabilir. Çocuklarda ateş olduğunda ve aşağıdaki bulgulardan bazılarıda varsa hemen doktorunuza danışmalısınız.

– Bebeğiniz 2 aydan küçükse

– 40 derecenin üstündeki bir ateş sözkonusu ise

– Sürekli bir uyku eğilimi varsa

– Bebeğin ya da çocuğun cildinde mor döküntüler oluşmuşsa

– Zor nefes alıp veriyorsa

– Yutkunma güçlüğü varsa

– Daha önce havale geçirdiyse

– Boyunda katılık varsa

– Devamlı kusma, ishal varsa.

Hernekadar yaşamak istemesekte bazen bebeklerimiz ateşlenebiliyor, bu durumda neler yapabilirsiniz , ne gibi ateş düşürme yöntemleri kullanabilirsiniz?

Bebeklerde ve çocuklarda ateş nasıl düşürülür?

En çok bilinen ve benimde uyguladığım yöntem ılık su banyosu. Bu banyoya sünger banyosuda deniyor, çünkü doğrudan duş aldırmaktan ziyade  ılık suda ıslatılmış bir süngerle vücudu siliyorsunuz. Ben genelde ıslak bezleri alna, bileklere,eklem yerlerine koyuyorum. Bu sırada bebeği üşütmemek için üstüne  bir çarşaf ötmekte fayda var.

Bir kap suyu ısıtıp içine bir limon suyu sıkın ve kaynamaya başlayınca ateşten alın. Ilıttıktan sonra bir çift çorabı bu suya sokun ve giydirin, üstüne 1 çift kuru çorap daha giydirin. 20 dakika kadar bekletin.

Bir diğer yöntem ise limonlu su yerine yumurta beyazı kullanmak, çorapları yumurta akına batırıp giydiriyorsunuz ve üstüne temiz bir çift çorap daha giydirerek bekletiyorsunuz. Yumurta akı yerine rende patates ya da soğan da kullanılabilir. (bu yöntemin oldukça etkili olduğunu okudum)

Varsa küvete ılık su doldurun, önceden kaynattığınız nanenin suyunu (koyu olmalı) küvete boşaltın. Çocuğu küvete sokarak bu suda banyo yaptırın 10-15 dakika kadar. Ancak banyo sıcak olmalı ki üşümesin.

Naneli banyo yerine varsa evinizde 1 damla nane yağı ile bir damla badem yağını karıştırıp, avucunuza dökün ve çocuğun ayaklarına sürebilirsiniz.

Benim uyguladığım bir diğer yöntemde , eğer ateş ile birlikte vücudu da ağrıyorsa ki anlarsınız, yarım aspirini limon suyunda iyice ezerek çocuğunuzun eklem yerlerine, kol ve bacaklarına sürün, birebir geliyor.

Çok önemli , unutmayın ateş vücutta su kaybına neden oluyor, bu yüzden sık sık su ya da meyve suları verin ve asla aspirin vermeyin.

Sizlerinda bildiği ya da uyguladığı ateş düşürme yöntemleri varsa paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileğiyle..

Yorumlar

  1. benim kızım bu hafta iki ay aşısı var ateşi cıkarsa diye korkuyorum tşkler bilgiler için

Paylaş

*

css.php