Bebekler İçin Sebze Püreleri

Dilek Özadam - 1 Yorum

Aşağıdaki bebek pürelerini denemedim, bazen verilen ölçüdeki su miktarı az gelebiliyor.  Gerekirse su ekleyebilirsiniz, fazlasını da dondurucuya koyun ve lazım olduğu zaman kullanın. Küçük miktarlar halinde dondurursanız, hepsini aynı anda kullanmak zorunda kalmazsınız.

Ek gıdaya başlayınca bu bebek pürelerinin tariflerden de yararlanabilirsiniz. Püreleri hazırlarken hep aynı ölçü kabını kullanın.

 

Havuç ve Kırmızı Mercimek Püresi

Yarım su bardağı kırmızı mercimek

Çeyrek bardak rendelenmiş havuç

1 bardak su ya da sebze suyu suyu

Bütün malzemeleri bir tencereye koyup, mercimek yumuşayana  kadar pişirin. Püre yaparak bebeğinize verin, fazlasını dondurabilirsiniz.

 

Kereviz Havuç Püresi

Butarifte beyaz havuç kullanılmış, bulamazsanız yerine verilen miktar kadar başka bir kök sebze katabilirsiniz.

Yarım bardak doğranmış havuç

Çeyrek bardak doğranmış kereviz kökü

Çeyrek bardak doğranmış beyaz havuç

Sebzeleri bir tencereye koyun ve üzerini  örtecek kadar su ya da sebze suyu ilave edin. Sebzeler yumuşayana kadar pişirip püre yapın

 

Armut Havuç Squash Püresi

Şimdi bu squash nedir derseniz, aslında balkabağının değişik bir türü, eminim görmüşsünüzdür. Türkçedeki tam karşılığı nedir bilmiyorum. Resmi burada var. Pancake

Yarım bardak doğranmış squash

3/4 bardak doğranmış armut

Çeyrek bardak doğranmış havuç

Çeyrek bardak taze sıkılmış elmasuyu

Çeyrek bardak su

Hepsini tencereye koyup kısık ateşte yumuşayana kadar pişirin. Gerekirse su ilave edebilirsiniz.

 

imaj referansı Wikipedia.

Yorumlar

  1. Merhaba Dilek hanım. Daha önce kahvaltıyla ilgili sorduğum soruyu ilgiyle ve hızla cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Faydalanacağım çok bilgi var, ben de sizin gibi hazır gıda karşıtı bir anneyim.
    Merak ettiğim bir şey daha var izninizle;
    Dışarı çıkmamız gerektiğinde yanıma bir kavanoz yoğurt alıp yediriyorum. Ama bazen daha uzun süreler evden uzakta kalmamız gerekebiliyor. Sebze çorbamızı ve meyve püremizi nasıl organize edebiliriz? Çorba yine kavanozda muhafaza edilebilir belki ama ya meyveler?

Paylaş

*

css.php