Bebekler için Besleyici Dondurma

Dilek Özadam - Yorum yapın

Hindistan cevizi tropikal bir meyve olduğu için pek bizim mutfakta kullanılmaz.Ancak yurt dışında hindistan cevizinin her türlü ürününe rastlamak mümkün. Bu durum tariflerede yansıyor, çok faydalı bir meyve özellikle yağlı olduğu için bebekler açısından kilo aldırıcı ve besleyici. Bu tarifte hindistan cevizi sütü var , büyük marketletde bulabilirsiniz, bulamasanız bile  pastalarda kullandığımız hindistan cevizi tozlarında yapabilirsiniz ancak şekersiz olanını almalısınız. Şöyle ki 1 çay bardağı hindistan cevizi tozuna  1 su bardağı sıcak su dökün ve 1-2 saat bekletin, sonra bir tülbent yardımı ile süzün, hindistan cevizi sütü hazır.

Bu tarif bir çeşit dondurma ve  6 aylık bebekler içinde uygun olduğu belirtilmiş, helede bu sıcaklarda. Ben biraz temkinli olmayı severim bu nedenle bebeğime oda ısısında verirdim ve bu dondurmada çilek olduğunu hatırlayalım derim. Bazı bebekler çileğe allerjik olabiliyor onun yerine  başka bir meyve kullanılabilir. Hazırladığınız  bu püreyi dondurucuya atmadanda bir bebek püresi olarak servis yapabilir artanını da dondurabilirsiniz.

2 olgun muz

Yarım olgun avokado

5 büyük çilek ya da mavi yemiş

100 ml hindistan cevizi sütü

Bütün malzemeyi iyice karıştırın varsa blendır kullanın.Üstünü kapatıp buzdolabında 1 saat bekletin, çıkarıp bir kaşık ile iyice çırpın ve tekrar buzlığa koyun. 5 ssaat sonra bebek dondurnanız hazır. Bebeğinize servis etmeden önce oda ısısında bir süre bekletin. Bu karışımı 1 ay saklayanilirsiniz. Bir diğer alternetifte bunu dondurmadan püre şeklinde vermek.

Paylaş

*

css.php