Bebekle Beraber Uyumak

Dilek Özadam - Yorum yapın

Bebek nerede uyumalı tam olarak kesin cevabı olmayan sorulardan bir tanesi. Uzmanlar bile bu konuda ikiye ayrılıyorlar. Bebekle aynı yatakta yatmak kimilerine göre son derece doğal, kimilerine göre ise bebek için tehlikeli ebeveynler için rahatsız edici bir durum.

Ben oğlumla iki yaşına kadar beraber uyudum. Yatağını ayırdığım güne kadar emzirmeye devam ettiğim için benim açımdan çok rahat oldu. Kendi yatağına geçme sürecini de sancısız bir şekilde atlattık. Kendi adıma doğrusunu yaptığıma inanıyorum. Çünkü bebeklerin bu şekilde daha huzurlu olacağını ve daha güzel gelişeceklerini düşünüyorum.

Neden bazı anneler bebekle uyumayı tercih ederler? Eğer emziren bir anne iseniz; her 2 saatte bir emzirmek için yataktan kalkıp başka bir odaya taşınmak zorunda kalmazsınız. Bebekler annesi yanında iken çok daha rahat uykuya dalar. Ayrıca gece daha uzun süre uyurlar. Bebekle beraber uyumak çalışan anneler için bebekle daha uzun süre bir arada olma fırsatı sağlar. Gün içinde bebeğini göremeyen anneler gece bu açığı kapatabilirler. Bebekle birlikte yatmayı destekleyenler beraber uyumanın bebeğin gelişimine faydalı olduğuna inanmaktadırlar. Anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir. Annesi ile uyuyan bebekler kendilerini daha güvende ve mutlu hissederler. Bebek duygusal olarak tatmin olur.

Bununla birlikte bebekle beraber uyumanın yanlış olduğunu savunanlar ise:

Ebeveynleri ile beraber uyuyan bebeklerin bu duruma alışıp kendi yataklarına geçmekte problem yaşayacaklarını savunurlar.

Bebekle beraber uyumanın rahatsız edici ve uyku kaçırıcı olduğunu öne sürerler. Ayrıca bu durumun  bebek güvenliği açısından ( bebeğin ezilmesi yataktan süşmesi vb. ) sakıncalı olduğu görüşündeler.

Bebekle aynı yatakta yatmanın ebeveyn mahremiyeti açısından yanlış olduğu ve çiftleri birbirinden uzaklaştırdığı görüşündeler.

Bu durumda bebek nerede yatmalı? Bu sorunun yanıtı size ve bebeğinize bağlı. İçinizden bebeğinizle beraber yatmak size doğru geliyorsa beraber uyuyun. Çok katı yada kuralcı olmayın. Hisleriniz ve bebeğinizin ihtiyacı doğrultusunda hareket edin. Eğer bebeğinizle beraber yatmaya karar verdiyseniz:

  • Bebeğinizin yatağınızdan düşmemesi için önlem alın , yatağı duvara dayamak gibi
  • Bebeğinize yastık vermeyin
  • Asla alkollü ya da uyku ilacı gibi bir ilaç kullandıysanız bebeğinizle beraber yatmayın.
  • Bebeği sırtüstü yatırın.
  • Çarşaflarınızın çıkmayacak cinsten olduğuna dikkar edin.
  • Bebeğiniz için kendi kullandığınız kalın ve ağır yorganı kullanmayın.

Paylaş

*

css.php