Bebek Yemeklerinin Saklanması

Dilek Özadam - Yorum yapın

Birçok anne hazırladığı bebek pürelerinin fazlasını dondurucuda muhafaza etmeyi tercih ediyor. Bu uygulama özellikle yurtdışında çok yaygın. Ben kendi adıma herşeyi taze hazırlayarak yedirdim oğluma. Ancak özellikle çalışan bir anneyseniz  önceden bebek püreleri hazırlayarak dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Böylece zamandan büyük ölçüde tasarruf etmiş olursunuz.

Peki hangi besinleri nasıl, nerede ve ne kadar süre ile saklayabilirsiniz. Takip etmeniz gereken bazı kurallar var. Bu yazıda kafanıza takılan bazı soruların cevaplarını bulacağınıza inanıyorum.

 Hazırladığınız bebek yemeklerini nasıl dondurabilirsiniz?

En kolay method bebek pürelerini buz küpleri halinde dondurmak. Bu yöntemde yapmanız gereken hazırladığınız püreleri buz kalıbı kabına bir kaşık yardımı ile dökmek ve üstünü bir jelatin ile sarmak. Daha sonra donmuş bu püre küplerini bir buzdolabı poşetine ya da özel dondurucu kaplarına transfer edebilirsiniz. Poşetin ya da kabın üzerine tarih yazın ki ne zaman dondurduğunuzu hatırlayabilesiniz. Bu küpler küçük boyutlu olduğu için ihtiyacınız oldukça alıp kullanabilirsiniz ve büyük bir donmuş parçadan kesmek zorunda kalmazsınız.

Bazen dondurulmuş bu pürelerin üstünde beyaz beyaz buz kristalleri görebilirsiniz. Bu tehlikeli ya da sağlıksız değildir. Püreninin içindeki suyun donmasından kaynaklanır. Pürelerinizi dondururken mümkün olduğunca az hava ile temas ettirirseniz yani  üstünü sıkıca kapatırsanız  bu durumu azaltmış olursunuz.

Bebek için hazırlanan yemek küpleri ne kadar dondurucuda kalır?

Maksimum 3 aya kadar bebeğiniz için hazırladığınız püreleri dondurucuda saklayabilirsiniz. Aslında 3 ile 6 aya kadar saklanabilir ancak ilk 3 ayda tüketmek besin değerinin korunması açısından daha faydalı. Çünkü hazırlayıp dondurduğunuz bebek pürelerinin içinde zamanla buz kristalleri oluşur. Bu da ısıtma sırasında buharlaşır ve pürenin vitaminleri de bu buharla birlikte yok olur. Bu nedenle ilk ayda kullanmak en iyisi maksimum 3 ay bekleyebilirsiniz.

 Bebek püreleri buzdolabında ne kadar bekleyebilir?

Hazırladığınız bebek püreleri ya da bebek yemeklerini buzdolabında maksimum 48 saat bekletebilirsiniz. 48 saatin sonunda bakteriler üremeye başlar ve yemekte bir buzdolabı kokusu hissedilir. Bu durum yemeğin bakteri içerdiğinin bir göstergesidir.

 Donmuş sebze ve meyveleri bebek yemeğinde kullanarak yeniden dondurabilir miyim?

Donmuş sebze ve meyveleri çözüldükten sonra pişirip bebeğiniz için yemek hazırladınız ve fazlasını dondurucuya koymaya karar verdiniz. Bunda hiçbir sakınca yok. Ancak bu pişmiş püreleri dondurucudan çıkarıp ısıttıktan sonra arta kalanı yeniden donduramazsınız. Unutmamanız gereken en önemli nokta çözdüğünüz herhangi bir pişmemiş donmuş bir ürünü yeniden donduramazsınız.  Önce pişirmek zorundasınız ondan sonra fazlasını tekrar dondurucuya koyabilirsiniz.

Et ve Et ürünlerinin Dondurulması

Bu çeşit ürünleri pişmemiş olarak dondurmak en idealidir. Donmuş eti çözdürüp pişirdikten sonra arta kalanı tekrar dondurabilirsiniz. Ancak pişmiş olan bu eti tekrar çözdürdükten sonra 48 saat içinde tüketmelisiniz. Buzdolabında sakladığınız yemekten her seferinde temiz bir kaşık ile bebeğinizin yiyeceği kadar alın. Böylece ana kaptaki yemekte bakteri oluşumunu engellemiş olursunuz.

 

 

Paylaş

*

css.php