Bebek Ve Çocuk Oyunları

Dilek Özadam - 41 Yorum

Hernekadar bu siteyi oğlum için  hazırladığım bebek yemeklerini paylaşmak için hazırlamış olsam da arada bebeklerle ilgili önemli konular hakkında da yazmaya çalışıyorum.

Birçok anne babanın gözardı ettiği en önemli konuda bebeklerin zihinsel gelişimi.Birçoğumuz öğrenme işini okullara bırakıyoruz.Oysa ki bebekler daha doğdukları andan itibaren öğrenmeye başlayarak bizi şaşırtıyorlar.Çıkardığımız sesleri taklit ederek,yaptığımız el kol hareketlerininin aynısını yaparak öğrendiklerini gösteriyorlar.

Bebekler oyun oynayarak öğreniyorlar.Bu nedenle çocuğunuzla oynadığınız bebek oyunlarında yaratıcı olmak zorundasınız.Oğlum doğduğu andan itibaren ben herşeyi bırakıp onunla oyun oynadım,hala da oynuyorum.Bebeklerin  oynayabileceği bebek oyunlarının yer aldığı kitapları okuyup,internette araştırarak onunla birlikte oynayabileceğimiz bebek oyunları bulmaya çalışırdım.İki kitaptan gerçekten çok yararlandım,bir tanesi Semih Sumak ve Elçin Sumak çiftinin yazdığı Akıllı Bebekler Akademisi diğeri de Tım Seldın tarafından yazılan Harika Çocuk Nasıl yetiştirilir?Bu iki kitabı mutlaka edinin,çok yararını göreceksiniz.

İnternette de özellikle montessori eğitiminde yer alan bebek ve çocuk oyunlarını hazırlayarak oynayan annelerin hazırladığı bloglar var.Bunlarda da bebeğinizle ya da çocuğunuzla oynayabileceğiniz harika oyunlar var.Bu bloglardan en güzeli http://www.archisugar.com/ ben çok şeyler öğrendim oradan.Ayrıca sevgili Ayça nın hazırladığı http://www.pi.web.tr sitesini ziyaret ederseniz annelerin oluştırduğu Benimle Oynarmısın? grupları hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Merhaba Dilek hanım,
  benim 11 aylık bir kızım var. elimden geldiğince hazır olmayan, evde yaptığım gıdalar ile beslemeye çalışıyorum. emzirmeye de devam ediyorum. et ile ilgili sorunumuz olacak gibi. önerileriniz olabilir diye yazmak istedim.

 2. dilek&kağan dedi ki:

  cevapları da mı aynı yerden okuyorum aceba bilgilendirirseniz sevinirim.

 3. dilek&kağan dedi ki:

  merhaba ben de ilk kez yazıyorum inşallah bizim de sorunumuza çözüm bulabiliriz.benim oğlum 18 aylık ama hep çok iştahsız bir bebekti,yinede bişeyler yiyodu ama şimdi kahvaltıdan iyyice uzaklaştı oğluma nasıl kahvaltıyı sevdirebilirimşşimdiden teşekürler.

 4. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

  Sevgili Reyhan
  Sana vereceğim en önemli tavsiye kulaklarını etrafa tıka. Karışan çok olur. Ek gıdaya başlamanın en iyi zamanı 6. aydır. Emziriyorsan emzirmeye devam et, 15-20 gün sonra meyve ve sebzeyle azar azar başlarsın.

 5. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

  Sevgili Fatoş
  Bahsettiğin siteyi bilmiyorum. Ama aba kitabını internetten sipariş edebilirsin. Ben o şekilde almıştım.Ben ilk kitap okuma için eski atlas dergilerini almıştım, onlardaki resimleri gösteriyor ve açıklıyordum, yaklaşık 5,5 aylıkken başlamıştım. Daha sonra hikaye kitapları resimli olanlara geçtik.Şu anda piyasada kitap kalmadı diyebilirim.

 6. fatoş dedi ki:

  Birde internetten adım adım diye bir set gördüm.9. aydan itibaren. Kullandınızmı yada kullanıp memnun olan tanıdığınız varmı?

 7. fatoş dedi ki:

  Merhaba,

  Çok güzel bir siteniz var. Sizden okuduğum üzere Hariha Çocuk Nasıl Yetiştiriir’i aldım. Ama Akıllı Bebekler Akademisi her yerde tükenmiş. 3 aylık bir oğlum var. Sadece anne sütüyle besliyorum ve şuan 7.5 kilo. Sizce normal mi yoksa çokmu fazla. Birde 3 aylıkken oynatabileceğim oyun varmı. Yada bununla ilgili bir site önerebilirmisiniz? Birde kitap okumaya ne zaman başlamalıyım ve ne tür kitaplar örnek verebilirmisiniz?

 8. reyhan erkol dedi ki:

  merhaba ben reyhan
  benim kızım tam beş aylık ek gıdaya daha başlamadım ama etrafımdaki kişiler başla diye ısrar ediyor sizce ne yapmalıyım ama okuduklarım daha mantıklı geliyor teşekkürler,

 9. melekyüce dedi ki:

  pardon isminizi yanlış yazmışım saadet hanım

 10. melekyüce dedi ki:

  saat hanımhoşgeldiniz bizler siteye hep yazanlara cevap yazmaya çalışırız bizler dedigim burya üye olan tüm anneler tabiki dilek hanımda sizin yazınızıilk defa gördüm bir ikincisi düzensizbirsite degil herşey yerli yerinde sorunu yazarsın cevaplanmazsa tekrar yazarsın ilk denemede hemen tepki çok yanlış lütfen anlayışlı olun hepimizin bebegi var hepimizbirşeyler ögrenmek için burdayız sorunuzu tekrar yazarsanız bildigim kadarıyla cevaplamaya çalışırım

Paylaş

*

css.php