Bebek Ve Çocuk Oyunları

Dilek Özadam - 41 Yorum

Hernekadar bu siteyi oğlum için  hazırladığım bebek yemeklerini paylaşmak için hazırlamış olsam da arada bebeklerle ilgili önemli konular hakkında da yazmaya çalışıyorum.

Birçok anne babanın gözardı ettiği en önemli konuda bebeklerin zihinsel gelişimi.Birçoğumuz öğrenme işini okullara bırakıyoruz.Oysa ki bebekler daha doğdukları andan itibaren öğrenmeye başlayarak bizi şaşırtıyorlar.Çıkardığımız sesleri taklit ederek,yaptığımız el kol hareketlerininin aynısını yaparak öğrendiklerini gösteriyorlar.

Bebekler oyun oynayarak öğreniyorlar.Bu nedenle çocuğunuzla oynadığınız bebek oyunlarında yaratıcı olmak zorundasınız.Oğlum doğduğu andan itibaren ben herşeyi bırakıp onunla oyun oynadım,hala da oynuyorum.Bebeklerin  oynayabileceği bebek oyunlarının yer aldığı kitapları okuyup,internette araştırarak onunla birlikte oynayabileceğimiz bebek oyunları bulmaya çalışırdım.İki kitaptan gerçekten çok yararlandım,bir tanesi Semih Sumak ve Elçin Sumak çiftinin yazdığı Akıllı Bebekler Akademisi diğeri de Tım Seldın tarafından yazılan Harika Çocuk Nasıl yetiştirilir?Bu iki kitabı mutlaka edinin,çok yararını göreceksiniz.

İnternette de özellikle montessori eğitiminde yer alan bebek ve çocuk oyunlarını hazırlayarak oynayan annelerin hazırladığı bloglar var.Bunlarda da bebeğinizle ya da çocuğunuzla oynayabileceğiniz harika oyunlar var.Bu bloglardan en güzeli http://www.archisugar.com/ ben çok şeyler öğrendim oradan.Ayrıca sevgili Ayça nın hazırladığı http://www.pi.web.tr sitesini ziyaret ederseniz annelerin oluştırduğu Benimle Oynarmısın? grupları hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

  1. merhaba ilk defa yazıyorum.Benim 17 aylık kız bebeğim var ve 9kilo 81cm.Ve aşırı derecede iştahsız çoğunlukla anne sütü ile besleniyor birde tarhana çorbasıyla. Arasıra tavuk,balık,pilav yiyor.Tek severek yediği ise badem ,fıstık ,ceviz.Çok kez doktora getirdim ama netice vermedi.Herkes çok zayıf diyor ,emzirmemi bırakmamı söylüyorlar ne yapmalıyım lütfen cevaplar mısınız şimdiden teşekkür ederim.

Paylaş

*

css.php