Bebek Uyutma Yöntemleri

Dilek Özadam - 14 Yorum

Eğer yatma zamanı geldiği halde bebeğiniz uyumuyorsa ve uyuması için elinizden gelen herşeyi yaptığınız halde uyutmayı başaramıyorsanız aşağıdaki yöntemleri bir deneyin.

Uykusunun geldiğini gördüğünüz anda yatağına koyun: Bebeğin kendi kendini rahatlatmayı ve kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesi önemlidir. Uykuya dalması için sallar ya da kucağınıza alırsanız, gece uyandığında dalmak için yine sizin aynı şekilde yardım etmenize ihtiyaç duyar. Gece meydana gelen periyodik uyanmalarda kendisini sakinleştirmeyi öğrenmek için kendi kendine alıştırma yapma fırsatına da sahip olması gerekir.

Banyo: Gün boyunca dizleri ile tüm yeri silip, kirli elleriyle başını kaşıyıp, yeterince kirlendikten sonra bebeğin banyoya ihtiyacı olur. Akşam banyoları bebeği temizlemekten çok sakinleşmesini sağlar. Sıcak suyun uyku getirici bir etkisi vardır. Bu imkanı bebeğe gündüz banyo yaptırarak harcamayın.

Uykuyu getirecek bir atmosfer: Işıkları karartın, televizyonu kapatın, büyük çocukları odadan çıkarın, dikkatini çekecek şeyleri minimuma indirin.
Bir masal, bir şarkı: Bebeğinizin altını temizleyip pijamasını giydirdikten sonra rahat bir koltuk veya kanepeye birlikte oturun yada yatağına yatın. Basit bir öykü okuyun, eğer birinci öykünün sonunda hala uyanıksa canlı değişik ses tonlarıyla değil de, yumuşak monoton bir ses tonuyla anlatın veya istiyorsa resimli kitaplara bakmasına izin verin. Yavaşça şarkı ve ninni söyleyin, neşeli şarkıları başka zamana bırakın.

Bebeğin gece mızıldanmalarına cevap verme sürenizi geciktirin: Yaklaşık 4-6 aydan itibaren gece uyandığında kontrol etmek için yanına gitmeden önce birkaç dakika beklenmesi doğru olur. Bu sürede kendi kendini sakinleştirerek yeniden uykuya dalması mümkün olabilir.

Uyku zamanında yalancı memeden uzak durun: Bebeğin yalancı meme ile uyuması ve yeniden dalmak için kendini sakinleştirmek üzere yalancı memeyi kullanması bunun bir alışkanlığa dönüşmesine neden olabilir. Yalancı meme bebeğin uyumasına yardımcı olmak için değil bebeğin emme refleksini tatmin etmek için kullanılmalıdır. Bebeğiniz ağzında emzik varken uykuya dalarsa, emziği ağzından yavaşça alın.

Gece lambası: Bazı bebekler karanlıktan korkar. Eğer sizin bebeğiniz de bu gruptansa uyumlu olması için gece lambası kullanın.

İyi geceler: Yatağa en sevdiği oyuncak veya hayvanı koyun. Ona el sallayın, herkese iyi geceler öpücüğü verdirin, bebeğinizi yatağına yatırıp yanından ayrılın.

Yorumlar

 1. Kader dedi ki:

  Merhabalar; benimde kızım 9 aylık ve yaklaşık 2 aydan beri sallamadan tek başına uyutmayı öğrettim. İnanın çok faydasını göreceksiniz. Ama sabırlı olmak gerekiyor. 6. ayında odasını ayırdım. Şimdi yatağına yatırıyorum dönencesini açıyorum eline de battaniyesi veriyorum dalıyor uykuya. İlk başlarda bende sallamıştım ama sonradan çekeceklerimi düşününce yavaşa yavaş geçiş yaptık ve şimdi oda rahat bende rahatım.

 2. oğlum 7 aylık biz yatakta hep beraber yatıyoruz. oğlum eşim ve ben
  gittiğim psikolog yatağı ayırmamız gerektiğini söyledi ama ayrılamıyoruz.
  bende istemiyorum oğlumda

 3. valla benim bebekte bir türlü doymuyor bu yüzden uyumuyor.mamayada başlamak istemioruz ne yapacam bilmiyorum

 4. benim bebeğim 4 buçuk aylık sallamaadan uyumuyor ne yapıcağımı şaşırdım bende alıştırmayı çok istiyorum
  napıcam

 5. sanırım bunların hepsinin nedeni alışkanlık. hata biz annelerin. ağlamalarına dayanamıyoruz sussunlar diye taviz verip bu duruma alıştırıyoruz bunlardan vazgeçirmek çok zor sabır ve dayanma gücü gerekiyor. ben 3 gündür ağlatıyorum kızımı çok zor oluyor ama ilerleme kaydettim sanırım yavaş yavaş öğreniyor.

 6. melis ve bensu bebek dedi ki:

  Benim kızımda öyle henüz dokuz aylık iki ay öncesine kadar ayağımda sallardım uyurdu şimdi ise çarşafta sallanmak istiyor aşırı uykusu geldiği halde gözlerini açamıyacak hale geldiği halde sallanmadan uyuyamıyor her anda ikinci sallayacak kişiyi bulamıyorum lütfen bana yardımcı olun!

 7. bebegim 4.5 aylik anca emzirirken uyuyor. kucagimda yatmayi cok seviyor, yatagina koydugumda hemen uyaniyor yada en fazla 20-30dk yatiyor, onu yataginda sallamakta ise yaramiyor. ne yapmaliyim.

 8. kizimi hep sallardim suanda 18 aylik ve yataga alistirdim ama bende uyuyana kadar yaninda kalmazsam catliyor kac kez denedim el sallayip cikdim odasindan yok yine agliyo napmam gerek yardimci olursaniz sevinirim tesekürler

 9. sibeL.anne dedi ki:

  Artı beşik’e koydugumda agliyor cok agliyor ancak sallaynca uyuyor nasil alistiracaqim kendi kendine yatmasini? yardimci olursanz sewinirim

 10. sibeL.anne dedi ki:

  Bebegim uyumuyor sallamadan yatmiyor napicam

Paylaş

*

css.php