Bebek Tahılları- Bebek Gevrekleri

Dilek Özadam - 5 Yorum

Taşınmanın en güzel yanı- taşınmanın güzel yanımı olur demeyin bence var- herşeyi elden geçirmenize fırsat vermesi. Fazlalıklardan kurtulmak, ne zamandır görmediğiniz eski şeylerle yeniden karşılaşmak, kaybettiğiniz bir şeyleri bulmak…

Bende bu taşınma öncesinde kitaplarımı gözden geçirip ayıklarken bir el kitabıma rastladım. Oğlum için ek gıdaya başlarken almışım sanırım, o dönem ilgili herşeyi alıyordum belki yararlanırım diye. Bu kitap, sanıyorum bir dergi eki, çünkü yazarı yok sadece kadınlar  kulübü yayınları olarak basılmış. Kitabın adı Bebeğiniz İçin Doğal ve Sağlıklı İlk Yiyecekler. Kitabın ilk başlarında hububatlarla hazırlanmış güzel tarifler verilmiş ve bunlar bebek gevrekleri olarak adlandırmışlar. Tahıllar bebek beslenme menülerinde önemli bir yere sahip. Yabancı kaynaklarda baby cereal olarak geçiyor genelde.

Bu gevrekleri hazırlamada, darı, yulaf, bulgur, pirinç kullanılmış. Darı dışında ben hepsini oğlum için hazırladığım bebek yemeklerinde kullandım. O dönemde nedense darı kullanmak hiç aklıma gelmedi oysa ki darı özellikle buğdayın yerine kullanılan bir tahılmış ve alerji riski çok düşük olan bir besinmiş. Bu nedenlede alerjisi (buğdaya karşı ) olan bebeklere önerilen bir besin.

Hazırlama önerileri şu şekilde verilmiş, bebeğiniz 6-9 ay arasında ise hububatları geceden ıslayın, dokuz aylıktan büyük brebekler için bu süre 3-4 saat. Hububatları iyice ayıklayın -taş ihtimaline karşı- ve birkaç su yıkayın. 1 fincan tahıl için 4-5 fincan su kullanmanız yetrlidir, Bebek yemeklerinde önceden kaynatılıp soğutulmuş su kullanmaya çalışmak en iyisi bence. Pişirme süresi kısık ateşte bir saat olarak verilmiş bana bu süre biraz fazla gibi geldi açıkçası özellikle yulaf ve pirinç için,  kontrol etmek en iyisi sanırım.

Hazırladığınız bu bebek gevreklerini 3 gün ağzı kapalı bir kavanozda buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu şekilde elinizin altında daima hazır birşeyler bulunur. Bu bebek gevreklerini bebek çorbalarına katarak hazırladığınız yemeği daha besleyici yapabilirsiniz. Ya da içine biraz kuru meyveler katarak tatlandırabilir ve bir kahvaltıya dönüştürebilirsiniz.

 

Yorumlar

 1. Sevgili Gülden, hayır bunları küp küp dondur fazla yaptıysan, kullanacağın kadarını kavanozda ağzı sıkı kapalı olarak dolapta 2-3 gün saklayabilirsin. Adı gvrek ama kendi değil 🙂

 2. gülden dedi ki:

  merhaba. bu bebek gevreklerini haşladıktan sonra şekil verip fırına mı vericez? o kısmı belirtmemişsiniz.

 3. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

  Sevgili Aslı üyeliğe gerek yok, hoşgeldin

 4. aslı dedi ki:

  üyemi olmak lazım pardon.

 5. aslı dedi ki:

  slm.siteyi yeni keşfediyorum acemi olup ilk yorumu buraya yapıyorum 🙂 ne yapmam lazım ye falanmı olmak lazım acep anayamadımki:) yardımcı olurmusunuz?

Paylaş

*

css.php