Bebek Püreleri

Dilek Özadam - 4 Yorum

Bebek püreleri hazırlaması en kolay tarifler olsa da,  bazen insan neleri karıştırarak püre haline getireceği konusunda sıkıntıya düşebiliyor. Bebek püreleri ile ilgili kural basit aslında, sebze ve meyveleri özellikle buharda pişirmelisiniz ya da az bir suda haşlamalısınız,  ardından pişmiş sebze ve meyveyi iyice ezmeli ve anne sütü, devam sütü ya da biraz su ile sulandırarak bebeğinize yedirmelisiniz.

Daha öncede söylediğim gibi ek gıdalara sebze püreleri ile başlamıştım, ilk önce turuncu renkli sebzelerle başlamak en iyisi, bu sebzeler tatlı oldukları için bebekler tarafından kolay kabul edilirler. Ardından yeşil sebzelere geçiş yapın. Daha önce bebek püreleri ile ilgili tarifler vermiştim, burada da evde yapabileceğiniz bazı bebek püre kombinasyonlarının adlarını yazmak istiyorum.

Havuç- patates püresi

Balkabağı-havuç püresi

Havuç-yerelması püresi

Balkabağı-kabak püresi

Kırmızıbiber-patates püresi

Bezelye – havuç püresi

Brokoli-patates püresi

Kırmızı pancar -patates püresi

Kabak – taze fasulye püresi

Havuç karnıbahar püresi

Kabak-kırmızı pancar püresi

Yeşil fasulye- Kırmızı pancar püresi

Elma-brokoli püresi

Bu ikili pürelerin yanında üçlü kombinasyonlarda yapabilirsiniz. Bebeğinizin sevmediği bir sebzeyi diğer sebzelerin arasına gizleyerek onu kandırabilirsiniz. İleriki aylarda bu sebze pürelerinin içine pşmiş tahıl veya baklagilleri ilave ederek bebeğiniz için bir ana yemeğe dönüştürmekte mümkün.

 

Yorumlar

  1. Seçorap giydirip yatır. Çok iyi geliyor.vgili Gönül bu tarif içindeki baldan dolayı 1 yaş ve üzeri bebekler için. Sen bebeğinin ayaklarının altına vicks sür biraz ve

  2. benim bebeğim şu an 6 aylık 3*500 gram doğdu şu an 6*700 gram bence zayıf sizce ne yapmalıyım

  3. Sevgili ebru, iştahsızlığın nedenini bulmaya çalışmak sonuç getirebilir. Ara öğünlerde iyi yiyorsa karnı doyuyordur. Atıştırmalıkları azalt ya da sadece meyve ile sınırlamaya çalış. Gözlemlemek ve sorunu anlamaya çalışmak ilk yapılacak iş, yemesi için zorlamak pek işe yaramaz, kendi yemesine izin vermek beraber yemek yemek genelde işe yarar.

  4. kızım 11 aylık hiç yemek yemiyor çok üzülüyorum “

Paylaş

*

css.php