Emzirmek – Bebek Emzirmenin Faydaları

Dilek Özadam - 102 Yorum

Sanırım yeni doğan bir bebeği emzirmek kadar güzel bir duygu yoktur. İnsan Anne olduğunu bebeğini emzirirken daha iyi anlıyor.

Bütün uzmanlar anne sütünün bebek için en iyi besin olduğunu söylüyorlar. Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin Doğanın her zaman daha iyi yaptığı şeyler vardır. Anne sütü bunlar dan biri. Şartlarınız elveriyorsa bebeğininiz 2 yıl kadar emzirmek en iyisi.

Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

Anne sütü inek sütünde bulunmayan ve labrotuvalarda yapılamayan en az 100 bileşik içerir. Ayrıca anne sütünün içeriği bebeğin ihtiyacına göre değişiklik gösterir. Sabahki anne sütü akşamkinden, birinci aydaki anne sütü yedinci aydakinden farklıdır.

Anne sütü bebeğin sindirim sistemi için tasarlanmıştır. Anne sütü içindeki protein ve yağ bebek tarafından kolay sindirilir.

Anne sütündeki kalsiyum inek sütüne göre daha çoktur ve bebek tarafından kolay emilir.

Anne sütünün bebeğe allerji yapma olasılığı yok denecek kadar azdır.

Anne sütü doğal olarak laktasif etkiye sahiptir, bu nedenle kabızlık yapmaz. Anne sütü sindirim sistemindeki zararlı mikroorganizmaları yokeder ve yararlı mikroorganizmaların çoğalmasını sağlar.

Anne sütü içen bebeklerde beze bağlı pişikler az görülür.

Emziren kadınlar kendi antikorlarını anne sütü ile bebeğe aktarır, böylece bebeklerin bağışıklık sistemi daha güçlü olur.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde obezite daha az görülür. Anne sütünün kalorisi kontrollüdür.

Emziren kadının meme başı ile bebeğin ağzı uyumludur. Bu uyum meme emen bebeklerde daha iyi ağız ve diş gelişimini sağlar.

Anne sütü tüm hazır mamalardan daha ucuz ve kalitelidir.

Emzirmek annenin vücudu için faydalıdır. Bebek emzirme rahminizin gebelik öncesi boyutlarına dönmesine yardımcı olur. Emzirirken fazladan 500 kalori yakarsınız buda daha kolay kilo vermenizi sağlar.

Emzirme dönemi içinde özellikle ilk bir kaç aydaki ki bu süre daha uzun olabilir ovülasyon ve mensturasyon baskılanır. Bu dönemde hamile kalma riski düşük olmakla birlikte dikkatli olunmalıdır.

Bebek emzirme erken yaşlarda ortaya çıkan meme kanserine karşı korunma sağlar.

Emziren kadın gün içinde emzirirken zorunluda olsa dinlenir. Dinlenmek özellikle lohusa döneminde çok önemlidir.

Emzirmek anne-bebek arasında çok güçlü bağ oluşturur.

Yorumlar

  1. canım sen hatayı göysünü sagıp biberonla vermekle yapmışsın biberona alıştırmışsın sen biberonu unutturmaya bak yoksa çok çekersin aglasada göysünü ver sonunsa tutacaktır

  2. benım bebeğim 45 gunluk ilk 20 gun mememi aldı doymadıgını düşündüğüm için sağıp biberonla sütümü verdım mama vedım şimdi hiç göğsümü almıyor çok alıyor ne yapmam gerekiyor

Paylaş

*

css.php