Bebek Beslenmesinde Biberona Bağlılık

Dilek Özadam - 3 Yorum

Küçük bir ayı, oyuncak bebek ve battaniye gibi biberon da bir bebek için duygusal rahatlık ve haz anlamına gelir. Fakat biberon bir yaşından çok sonra kullanılmaya devam edildiğinde zararlı olabiliyor. Biberondan içmenin bebek için en zararlı sonucu dişler üzerindedir. Bir kısmı zaten aşınmıştır ve gelecek olanlarda aşınacaktır. Ağzında biberonla uykuya dalan bebeklerde diş kaybı, sağlıksız bir ağız ve kötü beslenme alışkanlıkları görülür. Diğer bir tehdit kulaklar üzerindedir. Bir yaşından sonra biberon kullanmaya devam eden çocuklarda kulak enfeksiyonlarının  görünme ihtimali fazladır.  Ayrıca biberon bebeğin dengeli beslenmesini de engeller. Tüm gün boyunca biberondan süt ve meyve suyu emmek onu mutlu eder ve açlığını giderir.  Ancak diğer gerekli besinleri almasını engel olur. Sürekli elinde biberon olan bir çocuğun, oyun oynamak, çevresini keşfetmek ve öğrenmek için sadece bir eli boş kalır. Ayrıca sürekli ağzı dolu bir çocuk konuşmaya da pek vakit bulamayacaktır.

Biberondan ayırmak kolay olmayacaktır, ancak kuvvetli bir bağımlılık oluşmuşsa hemen şimdi ayırmak sonra ayırmaktan daha kolay olacaktır. Çünkü sonraları bebekte inatçılık ve başkaldırı daha kolay ortaya çıkar. Eğer şu anda tamamen biberonu bırakabileceğini düşünmüyorsanız, en azından biraz kısıtlamalısınız. Ne zaman, nerede ve ne sıklıkla biberon kullanacağını kısıtlayın. Günde iki veya üç defa biberonu verin, yemek aralarını küçük atıştırma ve bardaktan sıvılarla destekleyin. Biberonu suyla doldurmakda onun ilgisinin azalmasına yardım edecektir, ayrıca dişlerini de çürütmeyecektir.

Dolaşırken, yatakta, oyun oynarken biberondan emmesine izin vermeyin. Sadece bir erişkinin kucağında içmesinde ısrar edin, eğer kucaktan inerse biberonu alın. Sonunda kucakta beslenmekten sıkılıp, şişeyi bırakacaktır. O gün çok uzakta olsa bile bu tip katı kurallar sayesinde bu dönem boyunca kendine verebileceği zararı azaltırsınız.

Yorumlar

  1. 6 ayından sonra devam sutude biberonla verilmiyo benim kızım emse saatlerce agzından cıkarmıyo ne yapıyım sağmıyım mı sizce

  2. SELAM,

    BENIM KIZIM 4,5 AYLIK VE BIBERONDAN NEFRET EDIYOR HIC 1 SEYI BIBERONDAN ICMUYOR, 4 AYA KADAR 1-2 KERE BIBERON VERYORDUM VE EMZIRIYORDUM. AMA SIMDI NE YAPACAGIMI BILMIYORUM, MEYVE SUYU VE MAMAYI BIBERONDAN ALMIYOR…..SIMDIDEN TESEKURLAR.

  3. jujum dedi ki:

    slm benim oglum 6 aylık ve kilosu 7,500 normalmi acaba cvp bkliyorum şimdden tskkrlr

Paylaş

*

css.php