Bebeğe Yemek Yemeyi Öğretmek

Dilek Özadam - 16 Yorum

Bebeklerimiz 8. aydan itibaren kendilerinin daha fazla farkına varıyorlar ve  kendi kararlarını vermeye bile başlıyorlar. Bu dönem anne ile bebek arasında çekişmenin başladığı bir zaman, özellikle de yemek konusunda. Bu dönemden itibaren bebeğe kendini tanıması , öğrenmesi ve gelişmesi için fırsat vermek gerekir. Bu dönemde, özellikle yemek konusunda ki zıtlaşma en çok o zaman yaşanır, uygulayabileceğiniz bazı metodlar var.

Ben herzaman bebeklerin de masaya oturtulması gerektiğini savunuyorum ve bence bu, bebeğin ilerideki yemek yeme alışkanlığı açısından çok önemli. Bebekler ilk başlarda taklit ederek öğrenirler, sofrada bize bakarak nasıl çiğnediğimizi, çatal ve kaşığı hareket ettirişimizi izlerler ve kaydederler. Bebeğinizi yemek masasına sizinle beraber oturtmaya çalışın, elbette bebek ile yemek yemek çok kolay olmayabilir.

Patatesleri masada ezmek, yoğurdu avuçlamak, muzu üzerine sürmek, bebek krakerlerini elinde sıkarak kırmak, sizin için ne kadar kötü bir görüntü olursa olsun bebeğiniz için yeni deneyimler demektir. Bebeğiniz yemeklerin cazip fiziksel özelliklerini tamamen öğrenene kadar kağıt havlu kullanmaya hazırlıklı olun ve aşağıdaki yöntemleri deneyin.

Örtü Kullanmak: Yemek yenen yerin altına örtü serin. Bebeğinize önlük giydirin, yalnız bununla kendini rahat hissetmeli. Kollarını dirseklerine kadar sıyırın, böylece buradan yukarısı nispeten temiz ve kuru kalır.

İstenmeyen Hareketlere Engel Olmak: Bebeğinize yemeğini kolayca dökülecek düz tabaklardan ziyade kase ile verin. Yada yemeğini direkt olarak mama sandalyesinin tepsisine koyun. Vantuzlu kase kullanmakta iyi bir yöntemdir ve düz zeminlerde bayağı işe yarar. Dökülmeleri en aza indirmek için meyve sularını kapağında küçük ağızlığı olan kupalarda verebilirsiniz. Bir defa da birden fazla kase ve bir kasede 2-3 kaşıktan fazla yemek vermeyin. Çünkü bebekler çok fazla seçenekten bunalabilir ve yemek yemek yerine oyun oynama yoluna giderler.

Sakin Davranın: Bebekler doğuştan oyuncudur. Eğer masada yaptıklarına gülerseniz, onu aynısından daha fazla yapmaya cesaretlendirirsiniz. Aynı zamanda eleştiriyi de sevmezler ve dur, yapma gibi sözler onların hareketlerini kontrol etmeye yaramaz, arttırmalarına sebep olur. En iyisi böyle basit durumlarda yorum yapmamaktır.  Tabii eğer bebeğiniz kaşık yada eliyle birkaç lokma alırsa onu cesaretlendirin.

Kaşığa Alıştırmak: Hava da sallamaktan başka birşey yapmasa da, yemek yemek için diğer elini kullansada sürekli olarak kaşığı eline verin.

İyi Bir Örnek Olun: Eğer siz masada elinizle yer, ağzınız doluyken konuşur, sormadan yemeklere atlar, ağzınız açık olarak çiğnerseniz, bebeğiniz sizin umduğunuzdan çok daha farklı alışkanlıklar kazanır, yani düzgün sofra kurallarına pek uyamaz.

Ne Zaman Ateşkes İlan Edeceğinizi Bilmelisiniz: Bebeğin, yemekle oynamaya harcadığı vakit açıkça yemek yemek için harcadığı vakti geçiyorsa, yemeği bitirmenin vakti gelmiştir. Masayı temizlyin ve bebeği mama sandalyesinden kaldırın. Eğer bunu protesto ederse bir oyuncak veya oyunla dikkatini dağıtın.

Yorumlar

 1. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

  Sevgili Sinem, hernekadar ek gıdaya 6 ay civarında başlansada bazı bebekler buna hazır olmaya biliyor. Baktığım bir çok kaynakta bebeğin anne sütü ya da formul mama alıyorsa zaten gereken vitamini aldığı yazıyor. Bu nedenle çok endişelenmemek lazımmış. Birçok bebek 1 yaş civarı hazır olup yemeklerini tam anlamı ile yiyebiliyorlar. Ancak geç başlayan bebeklerin bazılarında yemek yememe alışkanlığı görülebiliyor. Bebeğini zorlamak hiç bir işe yaramaz, hergün az miktarlarla denemelisin, yemek zamanını eğlenceli kılarak onu neşelendirip yedirirsen yemeğin eğlenceli olduğu kanısına varabilir. Yemek olarak hazırladıpın elle tutabileceği yiyecekleri eline verirsen ağzına götürüp emerek tadını alır ve tadlara alışır.Bu bir sabır gerektiren süreç, sinirlerini bozmadan denemeye devam

 2. sinem dedi ki:

  merhaba benimde 8 aylık kızım var ek gıdaya geçeli çok oldu ama benim kzıım hiçbirşey yemek istemiyor.Bişey verdiğimde ağzını açıyor fakat verdiğim yiyeceği dakikalarca ağzında tutuyor,yutmuyor.kusturmaya çalışyor kendini nitekimde boğazını zorlayarak kusturuyor.nasıl ben kızıma verdiğim gıdaları yutmayı öğreticem….

 3. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

  Sevgili Merve, seninki oyun ile yemeği karıştırmayı seviyor anlaşılan. Bebekler her söyleneni anlarlar, eline alıp sıkmak istediğinde net bir şekilde hayır de, kısa ve net bir açıklama yap. Kaşığı eline verip bununla yemelisin de ve elini tutup kaşıkla yemesine yardım et. Bu arada önüne de birşeyler koyarsan arada eli ile yemesine izin verirsin. Bir diğer yol başkasından yardım almak, başkasının öğretmesine izin vermek, sana yaptığını ona yapamayabilir.

 4. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

  Sevgili Deniz, zorlamak doğru olmaz ancak yemekleride tattırmak zorundasın. Çok aç iken deneme sabırsız olur, önce biraz emzir ardından yemeği vermeyi dene. Ek gıda kategorisinde ki tarifleri deneyebilirsin , ayrıca oradaki yazılarda yardımcı olabilir.

 5. Merhabalar bebeğim 9. Ayinı dolduracak. Ancak cok az hatta neredeyse hiç ek gıda almak istemiyor. Anne sutu hariç başka gıda almıyor. Boyu 75 cm kilosu 9200 gr. Sizce zorlayarak ek gıda vermeliyim? Yurtdışında yasıyorum. Cvp yazarsanız cok memnun olurum. Kolaylıklar dilerim

 6. Merhaba, 11 aylik 8,430 kg ve 71 cm boyunda bir oglum var. Yukarda yapilmasini onerdiginiz herseyi yapiyorum . Eline veriyorum masay oturtuyorum tabagini ayiriyorum hersey guzel ama bizim sorunumuz sirekli herseyi elinde yemek istemesi .kasikla vermeye calistigim seyleri agzindan cikarip iyice siktiktan sonra tekrar agzina aliyo haliyle elindede bisey kalmiyo acikcasi elde yenilebilecekler disinda bisey yediremiyorum ve ne vericenu sasiriyrm. Durum bh olunca kilo almiyo ayda 70 gr 100 gr doktorda gelisiminin geri oldugunu sute guvendigini soylerek sutu kesmemi istiyo bende ne kadar emerse o kadar iyi mantigiyla istemiyorum. Yardimdi olursaniz sevinirim.. Kolay gelsin

 7. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

  Sevgili Eda, artık ona yemek hazırlama dönemini bitir, sizin yemeklerden az tuzlu ve baharatsız olarak rahatlıkla yiyebilir. Beraber masaya oturt tek başına beslemey çalışma, önüne yemesi için küçük parçalar ver, eline kek ya da kuarabiye ver yesin. Artik bebek alışkanlıklarından çıkarmaya çalış.

 8. şuan 18 aylık kızım var. kesinlikle bişey yemiyor neyaparsam yapıyım dökmek zorunda kalıyorum.anne sütü alıyor kesmek istiyorum fakat sürekli emmek istediği için nasıl yapacagımıda bilmiyorum.çok üzülüyoum.

 9. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

  Sevgili Hfize, kolay gelsin durumun zor, eşinle birlikte bir tavır almalısınınz , sen tek başına birşey yepemezsın.

 10. evde babaanne ve dedesi ile birlikte yasıyoruz onlar torunlarının her yaptıklarına gülüyorlar yada cocugumu serbest bıraktıgımda müdahale edyorlar ben ne yapacagımı sasırdım

Paylaş

*

css.php