Balkabaklı Bebek Yemekleri

Dilek Özadam - Yorum yapın

Balkabağı aslında bir meyveymiş, bunu ben de yeni öğrendim. Balkabağı oldukça besleyici, içinde yüksek oranda vitamin A ve beta karoten mevcut. Beta karoten kanser riskini azaltıyor, aynı zamanda kalp  rahatsızlıklarını da önleyen bir madde. Sadece bunlar da değil, balkabağının içinde potasyum, demir ve protein de var. Çekirdeği ise çinko ve demir yönünden çok zengin.

Bir kase pişmiş balkabağında Vitamin A ( 12230 IU ), Vitamin C ( 11.5 mg ), Vitamin K ( 2.0 mg ) , Niacin ( 1.01 mg )  bulunuyor. Ayrıca  potasyum ( 364 mg ) , fosfor ( 74 ) mg, Magnezyum ( 22 mg ) ve kalsiyum  ( 37 mg )  var.
Bütün bu besleyici değerini göz önüne alınca bebeklerimize bu güzel meyveyi  vermeden olmaz. Ne yazık ki artık zamanı geçmeye başladı, püre halinde dondurucuya koyarsanız yazın da kullanabilirsiniz.

Balkabağı tatlı olduğu için bebek yemekleri hazırlarken en çok kullanılan besin maddelerinden birtanesi. Hatta bebekler ek gıdaya başladıklarında verilen ilk bebek yemeğide olabiliyor. Balkabağını bebeğinize çeşitli şekillerde verebilirsin, basitçe buharda ya da fırında pişirebilir, çorbalarına katabilir hatta kurabiyelerine ilave  edebilirsiniz.

Balkabağı ile hazırlanmış bazı bebek yemekleri tariflerini daha önceden yazmıştım aslında  ( kuru meyveli ve balkabaklı bebek muhallebisi gibi ), aşağıdaki püreler daha çok ek gıdaya yeni başlayan bebekler için basit bebek püreleri.

Balkabağı ve elma püresi

1 küçük elma ve  yarım dilim tatlı balkabağını buharda pişirip ezin. Hazırladığınız püreye isterseniz bir miktar tarçın katabilirsiniz. 6 aylık bebekler ve daha yukarısı için ideal.

Balkabağı ve muz püresi

2 yemek kaşığı balkabağı püresini olgun küçük bir muz ile karıştırarak hazırlayabileceğiniz başka bir bebek püres tarifi. Bu püreye isterseniz ev yapımı bebek bisküvisi de katabilirsiniz.

Balkabağı şeftali ve muz püresi

2 yemek kaşığı balkabağı püresi, yarım olgun şeftali ve yarım muzu birlikte ezip püre hazırlayın. Bunlar balkabağı ile hazırlayacağınız basit bebek püreleri,  daha büyük bebekler için  balkabaklı pilav ve balkabağı çorbası tariflerini deneyebilirsiniz.

Paylaş

*

css.php