Anne Sütünün Saklanması

Dilek Özadam - Yorum yapın

süt-sagmaEmziren annelerin birçoğu henüz bebeklerini sütten kesmeden işe dönmek zorunda kalıyorlar. Sanırım en büyük endişeleride kendileri yokken bebeklerinin anne sütü ile nasıl beslenebileceği olsa gerek. Sütünüzü önceden sağarak saklamak ve bu sütü bebeğinize vermek, siz uzaktayken  bebeğinizi beslemenin en ideal yolu olsa gerek. Her ne kadar bazı araştırmacılar önceden sağılıp bekletilen anne sütünün içindeki C vitamini oranının azaldığını söyleselerde yinede anne sütü bebeğiniz için en iyi besin. Ancak bazı çalışmalar gereğinden uzun süre buzdolabı ya da dondurucuda bekletilen anne sütünün besin değeri ve yağ oranının azalacağını göstermiştir.

Eğer doğumdan sonra işe dönmek zorundaysanız sütünüzü sağmaya ve saklamaya başlamanız iyi bir fikir olabilir. Böylece siz ortalarda olmasanızda bebeğinizin o değerli anne sütünden yararlanmasını sağlamış olursunuz.

Sağdığınız anne sütünü nasıl depolayacaksınız?

Nasıl olursa olsun, nasıl saklamak isterseniz fark etmez öncelikle dikkat etmeniz gereken  en önemli şey temizlik olmalı. Sağmaya başlamadan önce ellerinizi çok iyi yıkamalı, sağmak için kullandığınız makinenin temiz olamasına dikkat etmelisiniz. Sütünüzü saklamak için kullanacağınız kapta steril olmalı ki içinde bekleyecek olan anne sütünde bakteri üremesin.

Anne sütününü saklamak için nasıl kaplar kullanılır ?

Piyasada sağılmış olan anne sütünün saklanması için özel olarak dizayn edilmiş plastik torbalar var, bunlar özellikle derin dondurucuda sütünüzü sakalamak için ideal.

Plastik kaplarıda kullanabilirsiniz ancak bu kapların BPA free olmasına dikkat etmeye çalışın.

Cam kavanozlarda sütünüzü saklamak için kullanılabilir, özellikle buzdolabında saklamak için.Cam kavanozların dondurucularda çatlayabileceğini unutmayın.

Saklama kaplarının üzerine sütünüzü sağdığınız tarihi mutlaka yazın ve kullanırken eski tarihlileri önce kullanmaya başlayın.

Saklama kaplarına ne kadar süt koymalıyım ?

Sütünüzü az miktarlarda saklamaya özen gösterin, anne sütü ile beslenen bebekler formül mama ile beslenenlere oranla daha az emerler. Bebeğiniz büyüdükçe içeceği miktarda artar bu yüzden ilk başlarda 40-60 ml porsiyonlar hazırlayın. Dondurucudan çıkarıp çözdürdüğünüz sütü bir seferde kullanmalısınız artanını  yeniden donduramayacağınız için dökmek zorundasınız. Sütünüzü kaba boşalttıktan sonra  kapta bir miktar hava boşluğu bırakmaya özen gösterin. Anne sütü donarken genişler bu durumda kabın kapağı açılabilr ya da torba yırtılabilir.

Dondurucundan çıkartılan sütü nasıl kullanmalıyım ?

Isıtmak anne sütündeki yararlı  enzimlerin yok olmasına neden olur. Bebeğinize vermeden önce sütünüzü ;

  • Ilık suyun altına tutarakbiberonlu-bebek
  • Ya da içi ılık su dolu bir kabın içine boş bir kaseye koyarak buzunu çözdürebilirsiniz.
  • Dondurucudan çıkardığınız sütü buzdolabında bekleterek -yaklaşık 12 saat – çözdürmek en iyisi.
  • Mikrodalga fırında sütünüzü çözdürmeye ya da ısıtmaya kalkmayın. Mikrodalga fırırınlar sütte bazı bölgelerin aşırı ısınmasına neden olur.
  • Sütünüz çözündüğü zaman çökelti oluşmuş görülebilir sanki su ve süt şeklinde iki kısımmış gibi. Bu durumda sütü çalkalamak yeterli olur.
  • Yeni sağdığınız sütünüzü daha önceden sağmış olduğunuz süte katabilirsiniz, öncesinde taze olan sütün 1 saat bekletilerek soğutulması önerilmekte.

Aşağıda anne sütünün nerede ve nekadar süre ile saklanabileceği gösterilmiş.

Nerede Kaç Derecede Ne Kadar Süreyle
Oda Sıcaklığında 15 dereceye kadar 1 gün
Oda Sıcaklığında 19-22 derecede 10 saat
Oda Sıcaklığında 25 derecede 4-6 saat
Buzdolabında 0-4 derecede 8 gün
Buzdolabının Buzluğunda 2 hafta
Buzdolabının Dondurucusunda 3-4 ay
Derin Dondurucuda -19 derecede 6 ay

Paylaş

*

css.php