9 Aylık Bebek Gelişimi

Dilek Özadam - 33 Yorum

Bu Ayın Sonunda Bebeğiniz;

 • Uzaktaki oyuncağı yakalamaya çalışabilir.
 • Düşen nesneleri takip edebilir.

Bebeğiniz Şunları da Yapıyor Olabilir:

 • Oturur pozisyondan ayağa kalkabilir.
 • Yüzüstü pozisyondan oturur duruma geçebilir.
 • Oyuncağını alırsanız ister.
 • Birisine veya birşeye tutunarak ayakta durabilir.
 • Başparmağı ile ve herhangi bir parmağı ile küçük şeyleri tutabilir.
 • Farkına varmadan anne baba der.

Bebeğinizin Şunları da Yapması Olasıdır:

 • El oyunları oynayabilir veya el sallayabilir.
 • Mobilyalara tutunarak yürüyebilir.
 • Hayırı anlar ( fakat her zaman uymaz).

Hatta Bebeğiniz Şunları Bile Yapabilir:

 • Top oynayabilir ( size geri yuvarlar).
 • Fincandan tek başına içebilir.
 • Baş ve işaret parmaklarının ucuyla küçük nesneleri tutabilir.
 • Kısa süreli tek başına ayakta durabilir.
 • Ayakta durabilir.
 • Anne – baba diyebilir.
 • Anne – baba dışında bir kelime söyleyebilir.
 • Tek – kademeli istekleri yerine getiebilir.

Yorumlar

 1. SEVİM dedi ki:

  BENDE EK GIDA VERMEKTE ZORLANIYORUM.YEMEK İSTEMİYOR BENDE ÇOK ZORLAMIYORUM.KAHVALTIYI GÜZEL YAPIYOR AMA ÖĞLE ÖĞÜNÜNÜ HEP PAS GEÇİYORUZ.AKŞAMDA YOĞURT / MEYVE PÜRESİ VERİYORUM.EK GIDAYI ALSADA ARDINDAN YİNE HEMEN EMMEK İSTİYOR.KİLOSU 9240 .DOKTORUMUZ BOY KİLO TABOSUNA GÖRE İYİ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR.MERT DİŞ ÇIKARTTIĞI İÇİN ELİ HEP AĞZINDA BUDA AĞZINDA AFT OLUŞUMUNA SEBEP OLUYOR.

 2. SEVİM dedi ki:

  MERHABA,
  BENİM OĞLUM 9 AYINA YENİ GİRDİ

 3. mrb benim kızım da 8.5 aylık kilosu 9700 boy 72cm meymelerden çok hoşlanmıyor hep püre yapıyorum kayısı,şeftali,erik,üzüm,karpuz bunları seviyor ama yarısını bile zor yiyor.5 öğün ya da 4 öğün verebiliyorum uyku saatleri karışıyor araya.çorba seviyor hazır hiç bir şey kullanmıyorum ev yapımı yoğurt,çorbalar.muhallebiyi sevmiyor bende yapmıyorum.bisküvi almayı düşünüyorum ama karar veremedim bir kere çubuk kraker verdim yarım çubuk bile değil bunlar zarar eder mi şüphe içindeyim vermek istemiyorum.pirinç,bulgur,mercimek verdim ama nohut fasülye vermedim daha vermeli miyim?yumurta sarısını da zor yiyor peynir,ekmek içi,domates suyu ıslatacak kadar çok seviyor.biraz da dut reçeline ekmek bandırıyorum çok az onuda çok seviyor.tuz kullanmıyoruz.şekerde reçel sadece.bu arada pekmezi yoğurda karıştırmamalıyım sanırım?balık bulamıyorum yaz olduğu için ama kırmızı et ve tavuk etini veriyorum seviyor.suyu hazır su içirdim hep ek gıdaya geçince sakıncalı mı?mevsiminde meyve sebze yediyorum.soğana başladım bu ay ama çok minik bir parça sakıncası yok artık sanırım?:)çerez fındık ceviz bunları ne zaman başlıyim?ya aklıma şu an bunlar geliyor bazen okadar çok somak istediğim oluyorki beslenmesi çok önemli benim için doğal olsun istiyorum yorum ve bilgilerinizi bekliyorum:)))

 4. Mrb Benim oğlum 9 aylık 8.900 gr 71 cm neredeyse anne sütüyle devam ediyoruz sabahları birkase yoğurt ara ara içne pekmez.reçel veya bebe büskivi – tandır ekmeği ile yediriyorum gün içinde benim yediğimle tatlandırıyor evde keçi sütü-yoğut mayalayıp veriyorum her türlü meyve yediriyorum et kemiğini eline verip hem dişlerini kaşımasına yardımcı hem de vitamin amaçlı oynamasını sağlıyorum devam sütüne hiç başlamadım kışın her sabah bir yumurta sarısı(köy yumurtası günlük)yediriyordum şu anda onu azaltık acaba yanlış yaptığım bişey varmı eksiklerim nelerdir.Bana göre çok kilolu olacağına sağlıklı beslenip zayıf olması tercihimdir sizce ??

 5. neslihan ŞEBİK dedi ki:

  kahvaltıda veya diğer öğünlerde bebeğimize verdiğimizi (bilhassa karışık besinlerden oluşan) yemeklerin birbirini tetiklemeyen besinlerle oluşmuş olmasına dikkat etmeliyiz. yoksa sadece ve sadece KİLO olur ki bu da yaşadığımız zamanın korkulu rüyası OBEZİTEye yol açabilir Allah korusun..

  pekmez ve süt ürünleri(ve süt tabi) bir arada verildiğinde ne pekmez bir fayda sağlar ne süt veya süt ürünü. pekmez gibi kan yapacak besinlerin portakal suyu limon gibi C vitaminli şeylerle karıştırılması ve süt ürünlerinden en az 30 dakika önce veya sonra verilmesi lazım (ki birçok veriye göre bu aradaki süre 30 dk değil kesinlikle 2 saat olmalıdır)

  ayrıca biskuvi gibi besin maddelerinin de hiç ama hiç faydası yoktur(boş kilo dışında).. ve devam sütü emzirdiğimiz için lazım olan birşey değildir. bebeğimizi ilk 6 ay (su dahil VERMEMEK ŞARTIYLA) sadece ve sadece Anne SÜTÜ ile , 6 aydan sonra ise yavaş yavaş ek gıda + anne sütü ile beslemeliyiz. Ek gıdadan kasıt hazır olan hiç birşeyi kapsamayan ev yapımı organik ürünlerdir.

  yapılan son araştırmalara göre MUHALLEBİ bebekler için ilerki yaşlarında ŞEKER HASTALIĞIna ve OBEZİTEye sebep olan kacınılması gereken bir besindir. bilhassa gece yatmadan çnce verilen muhallebi Allah korusun kalp sorunlarına bile neden olacak kadar zararlıdır.

  1 yaşına kadar tuz, şeker, BAL, anne sütü dışında herhangi başka canlıya ait bir SÜT, verilmemesi gereken besinler arasındadır.

  benim oğlum 9 buçuk aylık 9 400 gr ve 74 cm boyunda. türk cocukları için düzenlenmiş olan persantil (boy kilo vs cetveli) verilerine göre boyu oldukca iyi kilosu ise tamdır. kızlarda bu kilo bu aylarda biraz daha azdır.

  ben hemen her sabah bir meyve suyu sıkıp içiriyorum oğluma. bilhassa portakal suyu(tatlı portakal) içine kan ilacını da katarak (ya da pekmez) içiriyorum ona. bunu içirirken yanında peynir ya da yoğurdu vermiyorum. iki üc gün bunu içmişsek bir iki gün de elma(armut, kayısı da olabilir) suyu ve cevizin suyunu karıştırarak içiriyoum. (cevizi meyve sıkma makinesinde su haline getiriyorum çok az cıkıyo yarım avuctan ama iki damlası bile yeter zaten:) ). bunun dışında yemek olarak peynir, yumurta, kendi yağtığım ekmek, salatalk, domates, kaşar veya türlü peynirler veriyorum. gün içide de yediğimiz tüm yemeklerden ona da yediriyorum. yemeklerimizi artık daha az yağlı ve olabildiğince tuzsuz yapmaya gayret ediyorum. onun sayesnde biz de sağlıklı yemekler yemiş oluyoruz:) yoğurdu oldukça cok seviyo. ayrıca uzun süredir püre dışındaki şeyleri de yiyor. dişler olmadığı halde bir şekilde köfteyi bile ham yapıyo:)

  ve tabiki de vazgecilmez besinimiz ANNE SÜTÜ:) gece gündüz anne sütü içiyor oğlum hala. 2 yaşına kadar da hakkı olan bu zaten:)

  lütfen ama lütfen anne stünden vaz gecmeyelim, devam sütü, bebe biskuvisi, süt, hazır meyve suları, hazır gıdalar, mama, kısacası hazır olan ambalajlı hiç birşeyi KULLANMAYALIM!! biz yetişkinler için bile ciddi zehir deposu olan bu besinlerle bebeklerimizin zekasını, fizyolojik gelişimini köreltmeyelim! bilinçli olalım, bilinçli bir toplum yetiştirelim..

 6. benim kızım da 9 aylık..8400 boyu 68.5 ama az sanırım cevaplarsanız sevinirim

 7. Benim kızım 8.5 aylık 10 kilo 74 cm 6 aylıkken ek gıdalara başladık tarhana ve sebze çorbası veriyorum hergün düzenli olarak ,sebze çorbasına brokoli,kereviz.patates.havuç,karnıbahar,lahana ne gelirse aklıma koyuyorum onun dışında bazen bizim yediğimiz çok yağlı ve tuzlu olmayan yemek sularınn içine ekmek doğrayıp yediriyorum bazen. sabahları bisküvi içine pekmez beyaz peynir yumurta sarısı tereyağı,güniçinded evde yapım meyvelı yoğurt,devam sütü ve muhallebisini yiyor kilosu bana ve doktoruna göre gayet iyi geceleride anne sütüyle besleniyor Paylaşmak istedim Bilgilerinize:=)

 8. kumsal akkurt dedi ki:

  bnm kızım 9 aylık oturmuyor imeklemiyorum kötü bişe olur mu acaba

 9. dilanur dedi ki:

  benim kızım 9 aylık kilosu 9 2oo kg bana az geliyo

 10. Ayşegül pirinççi dedi ki:

  Benim kızım 9 aylık gece yanımda uyuyo ve memede nasıl beşiginde uyumasını saglıçam bilemiyorum

Paylaş

*

css.php