8 Aylık Bebek Gelişimi

Dilek Özadam - 89 Yorum

Bu Ayın Sonunda Bebeğiniz;

 • Ayakta tutulduğu zaman ayaklarının üzerine bir miktar ağırlığını verebiliyor olmalıdır.
 • Bir kraker parçasını tek başına yiyebilmelidir.
 • Bir küpü veya başka bir nesneyi bir elinden diğerine geçirebilmelidir.
 • Bir oyuncağı arayıp bulmalı ve yumruğunun içine alabilmelidir.
 • Duyduğu bir sese doğru dönebilmelidir.

Bebeğiniz Şunları da Yapıyor Olabilir:

 • Bir kişiye veya bir cisme tutunarak ayakta durabilir.
 • Bir oyuncağını almaya çalıştığınız zaman itiraz eder.
 • Ulaşamayacağı bir oyuncağı almak için uğraşabilir.
 • Ce-e oynayabilir.
 • Karın üstü dururken oturur hale geçebilir.

Bebeğinizin Şunları da Yapması Olasıdır:

 • Oturur durumdayken kendini itip ayakta durur pozisyona gelebilir.
 • Ufak bir nesneyi başparmağının ve işaret parmağının herhangi bir yeriyle tutabilir.
 • Yarı anlaşılır şekilde anne-baba diyebilir.
 • Sekizinci aydan itibaren bazı bebekler baş ve işaret parmaklarını kullanarak küçük nesneleri tutabilirler.

Hatta Bebeğiniz Şunları Bile Yapabilir:

 • Ellerini çırpma oyunu oynayabilme veya güle güle şeklinde el sallayabilir.
 • Mobilyalara tutunarak yürüyebilir.
 • Kısa sürelerle tek başına ayakta durabilir.
 • Hayır kelimesini anlayabilir. ( Ancak hezaman buna uymayabilir.)

Yorumlar

 1. özlem dedi ki:

  iyi günler ben bugün internette gezerken sitenizi gördüm ve yorumlarınızı okudum siteniz çok hoşuma gitti.benim 7.5 aylık bir kızım var ilosu ayına göre baya önde 10500 kg boyu 75 ama sorunumuz hiç ek gıda almıyor 1 kaşıktan sonra yemiyor kafasını çeviriyor ağzını kapatıp açmıyor alt 2 dişimiz çıktı şimdi üstleri vermeye çalışıyoruz yardımcı olursanız svinirim ne yapsamda ek gıda almıyor neler yapabilirim

 2. HÜSNİYE dedi ki:

  MRB ;KIZIM 10 AYLIK OLDU MALESEF HALEN FIŞKIRIRCASIA KUSUYOR.DOKTORLAR REFLÜ DEDİ.GERÇEKTEN ÇOK ZORLANIYORUM.YEMEK YEMEK AYRI BİR PROBLEM. KUSMASI AYRI.KUSMASI 2YAŞINA KADAR SÜREBİLİR MİŞ.BAKIP GÖRECEĞİZ İNŞALLAH EN KISA ZAMANDA GECER.

 3. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

  Sevgili Hatice, zihin gelişimi için onunla oyun oynamalısın, internette bir çok oyun bulabilirsin. Omega 3 özellikle zaka gelişimi için iyi ancak her şurup iyi olamayabilir. Ara ara somon verebilirsin, kahvaltı tarifleri sitede var onları bir dene, belki sevdiği bir tür bulabilirsin.http://montessoriegitimi.blogspot.com/ bu siteye bir göz at, birçok faydalı bilgiye ulaşabilirsin.

 4. hatice dedi ki:

  sevgili dilek hanım benim kızım 8 aylık ve kahvaltı yapmayı sevmiyor ona nasıl sevdire bilirim kahvaltıyı ve nasıl bir kahvaltı hazırlaya bilirim.birde katı gıdaları nasıl vermeliyim:?zihnini geliştirme açısından hangi yiyecekleri vermeliyim şimdisen teşekkür ederim yardımınızdan dolayı

 5. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

  Sevgili Reyhan 18 aya kadar bekleme süresi var.http://www.bebegimneyesin.com/bebeklerde-dis-cikarma-donemi-2/ yazıya bir göz atarsan yardımcı olabilir. Bence normal kilo ve boyda 1 yaşında 9 kilo olanlar var. Sen emzirmeye ve bu arada yemekleri tanıtmaya devam et.

 6. mrb benim oglumda tam 8aylık hala diş çıkarmadı ben eşimin işinden dolayı aynı şehirde olamıyorum kendi dr. bir çocuk dr. gitmemi tavsiye etti şimdiye kadar diş çıkarmalıymış .yeni gittiğim dr.da normal dedi tekrar bir dr. daha gitmelimiyim normalmi? birde çiğdem hanımın kızı gibi benim oğlumda sürekli emmek istiyor ek gıdaları acıkınca vermeyi çok denedim huysuzlanıyor. bende emzirdikden sonra veriyorum anne sütüyle doymuyo çünkü nekadar emerse emsin.boyu 73cm kilosu 8700kg iyimi? ben iyi olduğunu düşünüyordum ( dr iyi olduğunu söylüyordu) ama yorumlardan sonra endişelendim kemik gelişimi konusunda mümkünmü?

 7. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

  Sevgili Çiğdem, diş çıkarma dönemi olduğu için böyle ancak bu bir alışkanlık haline gelebilir çünkü emmek daha kolay ve rahatlatıcı. Yemeklerini soüuğa yakın vermeye çalış, eline kemirip yiyebileceği ev yapımı bisküviler verebilirsin. Yemeği hiç vazgeçmeden sun ama zorlama birde acıktığı zamanı tahmin edersin o zaman hemen emzirme yemek sun ona. Damak tadı gelişmeye başlar yemeklerine biraz kimyon tarçın katabilirsin . Bu şekilde hoşuna gidebilir.

 8. çiğdem dedi ki:

  Dilek Hanım tekrar merhaba.. 6. ayda ek gıdalara başlarken sorduğum sorulara verdiğiniz cevaplardan ve sayfanızdaki bilgilerden çok faydalanmıştım.. Yine bir soruyla karşınızdayım 🙂 İlk ek gıdalara başladığımızda kızım herşeyi gayet güzel yiyordu ki 6.5 aylık alt 2 dişini çıkartana kadar.. Ondan sonra meyvesi hariç kahvaltısını, yoğurdunu ya da yemeğini yemez oldu 🙁 Yemezden kastım mesela 3 tane bamyadan fazlasını yemiyor ya da 5 kaşık yoğurttan fazlasını.. 8 aylık oldu fakat önceliğimiz hala anne sütünde.. Kilosu ve boyu bu dönemde çoğunlukla anne sütü almasına rağmen maşallah gayet güzel.. Aslında benim korkum kilo alımından ziyade yemek yemeyi reddetmeyi alışkanlık haline getirip ilerde de bu şekilde devam etmesi 🙁 Acaba diş çıkartma dönemi olduğundan dolayı böylede çıkarttığı zaman normale döner mi? Ya da benim yemek yemeyi sevdirmek adına yapabileceğim herhangi birşey var mı? Yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim..

 9. Dilek (Blog Yazarı) dedi ki:

  Sevgili Tuba, ben herzaman ikinci bir doktor görüşü almaktan yanayım, 2 ay geriden gidiyor nasıl anlaşıldı, bununla birlikte internete bakarsan calsiyum açısından zengin besinleri bularak beslenmesine katabilirsin. Bol bol güneşlendir bebeğini.

 10. benim kızımda 8 aylık 7300 gr boyuda 70 cm.yani zayıf. anne sütü alıyor iştahıda terinde ama kilo almıyor. terstteki biçok şeyide yapabiliyor. dün doktora gtürdüm kemik yaşı 2 ay geriden gidiyo dedi hergün yumurtasını yoğurdunu veriyorum sabahları on dakka balkonda güneşlendiriyorum. bilmiyorum neden oldu beslenmesi iyi verdiğini yiyor.kafayı yemek üzereyim.doktor bir sürü ilaç verdikalsiyum fosfor-ferrozing-polivit .bana yardımcı olun kızıma neler yedirirsem ne yaparsam düzelir.

Paylaş

*

css.php